Zmiany w przepisach – uproszczenie procesu rejestracji pojazdów

585

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zmiany w przepisach

Zmiany w przepisach – uproszczenie procesu rejestracji pojazdów

Dobre wieści dla wszystkich osób, które planują w niedalekiej przyszłości kupić używany samochód. Ministerstwo infrastruktury, w odpowiedzi na interpelację posła Piotra Liroya- Marca rozpoczęło prace nad możliwą zmianą w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów. Zmiany w przepisach miałyby dotyczyć wszystkich osób, które planują zakupić auto używane, ale nie chcą tracić czasu na skomplikowaną procedurę przerejestrowywania. Obecnie jeżeli kupujemy auto używane mamy obowiązek je przerejestrować. Jedyny wyjątek to sytuacja, w której kupujemy pojazd zarejestrowany już wcześniej w powiecie z którego my również pochodzimy. W pozostałych przypadkach musimy przerejestrować samochód.

Zmiany w przepisach – co może się zmienić

zmiany w przepisach
Proponowane zmiany ułatwiłyby życie nabywcom aut

Na szczęście dla kierowców Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami, które znosiłyby wyżej wspomniany obowiązek. Jeżeli proponowane zmiany weszłyby w życie na nowym właścicielu pojazdu nie spoczywałby już obowiązek przerejestrowywania pojazdu. Jeżeli kierowca miałby taką wolę, mógłby złożyć stosowny wniosek o zachowanie numerów rejestracyjnych, które już dane auto posiada. W takiej sytuacji nowy właściciel zachowałby także dostarczone z pojazdem, zgodne z obowiązującymi przepisami tablice oraz nalepkę kontrolną na szybie. Musi w takiej sytuacji zostać jednak spełniony jeden warunek. Wniosek o zachowanie numerów rejestracyjnych dotyczy wyłącznie aut wcześniej zarejestrowanych na terytorium naszego kraju. W pozostałych przypadkach obowiązek przerejestrowywania by pozostał.

Zmiany w przepisach – sporo korzyści

Jeżeli omawiane zmiany weszłyby w życie, sporo zyskaliby nabywcy aut. Przede wszystkim uproszczeniu uległby sam proces zakupu auta, a co za tym idzie potencjalny nabywca używanego auta zyskałby cenny czas, który musiałby stracić w urzędach podczas standardowej procedury. Według pomysłodawców wprowadzenie proponowanych zmian pozwoliło by pozostałe formalności załatwić drogą elektroniczną, co przyśpieszyłoby i ułatwiło pracę urzędów. Jeszcze jedna niewątpliwa korzyść, to mniejsze koszty jakie ponosiłby nowy nabywca auta. Obecnie koszt rejestracji w przypadku nowych tablic wynosi 180,50 zł. Według pomysłodawców koszt wniosku o pozostawienie dotychczasowych numerów rejestracyjnych byłby dużo niższy. Na razie dokładnie nie wiadomo kiedy opracowywane zmiany miałyby wejść w życie.

Zobacz również: Przewożenie dziecka w samochodzie – obowiązujące przepisy

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia