Zmiany oznaczeń na stacjach paliw – co się zmienia?

0
1361
zmiany oznaczeń na stacjach paliw

Zmiany oznaczeń na stacjach paliw – co się zmienia?

Już niebawem zaczną obowiązywać nowe przepisy, które będą obowiązywać na całym terytorium Uni Europejskiej. Dotyczą one zmiany oznaczeń na stacjach paliw. Dotyczą one skrótów związanych z rodzajami paliw jakie możemy zatankować na stacji benzynowej. Przepisy mają na celu ujednolicenie oznaczeń stosowanych na stacjach w poszczególnych krajach. Ponadto nowe przepisy to także ukłon w stronę kierowców. Jak twierdzą zwolennicy tych zmian, nowe oznaczenia mają ograniczyć liczbę pomyłek podczas tankowania samochodu. Jak będzie w rzeczywistości, czas pokaże. Nowe oznaczenia można już spotkać na niektórych stacjach w Polsce. Ci którzy zmian jeszcze nie wprowadzili muszą się spieszyć, ponieważ nowe oznaczenia na wszystkich stacjach muszą się pojawić od 12 października tego roku.

Zmiany oznaczeń na stacjach paliw – nowe oznaczenia

zmiany oznaczeń na stacjach paliw
Nowe oznaczenia mają być ułatwieniem dla kierowców

Warto w tym miejscu wspomnieć, że nowe oznaczenia będą uzupełnieniem informacji do obecnie obowiązujących symboli. Mowa o skrótach ON oraz Pb. Dla konkretnych rodzajów paliw przypisano odpowiednie figury geometryczne. Dla benzyny jest to koło, dla paliw gazowych romb, a dla oleju napędowego kwadrat. Nowe oznaczenia pojawią się zarówno na dystrybutorach i pistoletach do tankowania, ale także na nowych samochodach. Jeśli chodzi o wymiary to oznaczenia na dystrybutorach mają mieć conajmneij 30 milimetrów, a te na pistoletach i wlewach paliwa conajmniej 13 milimetrów.

Dla benzyny nowe oznaczenia to E5, E10 i E85. Informacje znajdujące się wewnątrz oznaczenia mówić będą o zawartości biokomponentów. Skrót E oznacza etanol, natomiast liczba obok mówi o maksymalnej ilości etanolu jaką można zastosować w danym pojeździe. Nieco inaczej oznaczenia wyglądają w przypadku oleju napędowego. Tutaj pojawią się symbole B7, B10 oraz XTL. Skrót B oznacza biodiesel, natomiast liczba obok mówi o maksymalnej, dopuszczalnej liczbie biodiesla, który można zastosować w konkretnym pojeździe. Skrót XTL oznacza z kolei nierafinowany olej napędowy. Dla paliw gazowych obowiązywać będą oznaczenia H2, LPG, CNG oraz LNG. Wedle nowych oznaczeń H2 to wodór, co jest pewną nowością na stacjach. Skróty LPG, CNG oraz LNG to odpowiednio gaz płynny, sprężony gaz ziemny oraz skroplony gaz ziemny.

Zobacz również: Jaką benzynę warto tankować – Pb 95 czy 98?