Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD hybrid shvs
Suzuki wprowadziło nowy model starego znajomego czyli Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD hybrid shvs. Jak po nazwie widać, stary znajomy ale w kompletnie nowym wydaniu, silnik najnowszej generacji. Oczywiście to co mnie irytuje najbardziej to 3 cylindry, rozumiem że downsizing i że przy pojemności 1000 cm3 cztery to za dużo a dwa to tak głupio. Księgowi wymyślili dawno temy 3 cylindry bo taniej jak 4 ale dostojniej jak 2, oszaleć można ale to właśnie księgowi rządzą światem, nawet BMW ma 3 cylindry i to w 1500 cm3.
Tam to dopiero rządzą księgowi!!!! Nowością w tym wszystkim jest to że jest to tzw. miękka hybryda. Takie rozwiązanie niezbyt podraża koszt a daje dużo oszczędności i ekonomii i ekologii przy małym wzroście dynamiki. Myślę że to jest droga do płynnego przejścia do aut elektrycznych. To dobry pomysł bo normalna różnica między zwykłym napędem a hybrydą czy elektrykiem w tym samym modelu doprowadza do wykluczenia tych rozwiązań przez Kowalskiego.
teraz okiem technicznym
Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD hybrid shvs – Silnik/skrzynia
Silniki atmosferyczne powoli odchodzą do lamusa, pojemności się zmniejszają a ilość cylindrów dąży do minimalnej by obniżyć opory wewnętrzne silnika. Myślę że niedoładowane benzyniaki zostaną jedynie w układach hybrydowych bo są tanie w produkcji ale to też do czasu. Zaawansowane układy zasilania jak turbo, intercooler, wtrysk bezpośredni i zmienne fazy rozrządu zawitają też do hybryd. Na razie Suzuki robiąc małe benzyniaki zdecydowało się je zmniejszyć jeszcze bardziej i tak mamy 1000 cm3 o 3 cylindrach z turbo. Silnik maleńki ale generuje 111KM i 170Nm momentu obrotowego. Dynamikę ma praktycznie przy każdych obrotach a do tego doczepiono 5 biegowy manual.
Zaprzęgnięto to wszystko w hybrydę shvs, co to takiego? Jest to lekka odmiana hybrydy, silnik elektryczny jest tu zarówno rozrusznikiem jak i generatorem prądu i znajduje się pomiędzy skrzynią biegów a silnikiem spalinowym. Baterie mają niewielką pojemność a moc kilku kilowatów silnika elektrycznego jest wykorzystywana by wspomóc silnik spalinowy w najbardziej nieefektywnych zakresach pracy. Dzięki temu mamy prawie pół litra mniejsze spalanie na setkę oraz o pół sekundy lepszą dynamikę no i oczywiście czystsze spaliny.
Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD hybrid shvs – zawieszenie/koła/hamulce
Zawieszenie Swifta to sprężyny śrubowe z przodu w kolumnach McPhersona a tył to belka skrętna, amortyzatory gazowe, wszystko dość sztywno zestrojone. Sztywno ale sprężyście pomimo bardzo niskiego profilu ogumienia można liczyć na komfort. Koła w naszej testówce to 16 cali z oponą 185/55 czyli dość sportowo jak na miejskiego malucha. Hamulce tarczowe nawet z tyłu co w tej klasie aut jest rzadkością, oczywiście przód wentylowany. Ich skuteczność jest zdumiewająca bo na zimowych oponach auto zatrzymało się na 41m. Wynik rewelacyjny bo Q3 testowaliśmy ostatnio w Szwecji i tam droga hamowania w przypadku Audi była o 2m dłuższa(również na zimówkach)
Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD hybrid shvs – Ekonomia
Auto jest bardzo ekonomiczne jak na moc jaką dysponuje, przyczyną tego jest niska masa auta, 865kg to piórko i to pomimo układu hybrydowego. Nawiasem mówiąc obniżenie masy w stosunku do poprzednika o ponad 100 kg dało lepszy efekt jak jakakolwiek hybryda. Dzięki tej masie w mieście 5.4l/100km nie jest problemem a na trasie przy 90km/h 4.1l/100km. Jest to bardzo ekonomiczne auto, nawet przy ostrej jeździe wyrobiliśmy się w 8l/100km, to między innymi dzięki hybrydzie.
aktualny cenni Suzuki znajdziesz tu