Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD  hybrid shvs czyli hybryda na każdą kieszeń

1001

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD hybrid shvs

Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD  hybrid shvs

Suzuki wprowadziło nowy model starego znajomego czyli Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD  hybrid shvs. Jak po nazwie widać, stary znajomy ale w kompletnie nowym wydaniu, silnik najnowszej generacji. Oczywiście to co mnie irytuje najbardziej to 3 cylindry, rozumiem że downsizing i że przy pojemności 1000 cm3 cztery to za dużo a dwa to tak głupio. Księgowi wymyślili dawno temy 3 cylindry bo taniej jak 4 ale dostojniej jak 2, oszaleć można ale to właśnie księgowi rządzą światem, nawet BMW ma 3 cylindry i to w 1500 cm3.

Tam to dopiero rządzą księgowi!!!! Nowością w tym wszystkim jest to że jest to tzw. miękka hybryda. Takie rozwiązanie niezbyt podraża koszt a daje dużo oszczędności i ekonomii i ekologii przy małym wzroście dynamiki. Myślę że to jest droga do płynnego przejścia do aut elektrycznych. To dobry pomysł bo normalna różnica między zwykłym napędem a hybrydą czy elektrykiem w tym samym modelu doprowadza do wykluczenia tych rozwiązań przez Kowalskiego.

Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD hybrid shvs

teraz okiem technicznym

Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD  hybrid shvs – Silnik/skrzynia

Silniki atmosferyczne powoli odchodzą do lamusa, pojemności się zmniejszają a ilość cylindrów dąży do minimalnej by obniżyć opory wewnętrzne silnika. Myślę że niedoładowane benzyniaki zostaną jedynie w układach hybrydowych bo są tanie w produkcji ale to też do czasu. Zaawansowane układy zasilania jak turbo, intercooler, wtrysk bezpośredni i zmienne fazy rozrządu zawitają też do hybryd. Na razie Suzuki robiąc małe benzyniaki zdecydowało się je zmniejszyć jeszcze bardziej i tak mamy 1000 cm3 o 3 cylindrach z turbo. Silnik maleńki ale generuje 111KM i 170Nm momentu obrotowego. Dynamikę ma praktycznie przy każdych obrotach a do tego doczepiono 5 biegowy manual.

Zaprzęgnięto to wszystko w hybrydę shvs, co to takiego? Jest to lekka odmiana hybrydy, silnik elektryczny jest tu zarówno rozrusznikiem jak i generatorem prądu i znajduje się pomiędzy skrzynią biegów a silnikiem spalinowym. Baterie mają niewielką pojemność a moc kilku kilowatów silnika elektrycznego jest wykorzystywana by wspomóc silnik spalinowy w najbardziej nieefektywnych zakresach pracy. Dzięki temu mamy prawie pół litra mniejsze spalanie na setkę oraz o pół sekundy lepszą dynamikę no i oczywiście czystsze spaliny.

Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD hybrid shvs

Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD  hybrid shvs – zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie Swifta to sprężyny śrubowe z przodu w kolumnach McPhersona a tył to belka skrętna, amortyzatory gazowe, wszystko dość sztywno zestrojone. Sztywno ale sprężyście pomimo bardzo niskiego profilu ogumienia można liczyć na komfort. Koła w naszej testówce to 16 cali z oponą 185/55 czyli dość sportowo jak na miejskiego malucha. Hamulce tarczowe nawet z tyłu co w tej klasie aut jest rzadkością, oczywiście przód wentylowany. Ich skuteczność jest zdumiewająca bo na zimowych oponach auto zatrzymało się na 41m. Wynik rewelacyjny bo Q3 testowaliśmy ostatnio w Szwecji i tam droga hamowania w przypadku Audi była o 2m dłuższa(również na zimówkach)

Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD hybrid shvs

Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD  hybrid shvs – Ekonomia

Auto jest bardzo ekonomiczne jak na moc jaką dysponuje, przyczyną tego jest niska masa auta, 865kg to piórko i to pomimo układu hybrydowego. Nawiasem mówiąc obniżenie masy w stosunku do poprzednika o ponad 100 kg dało lepszy efekt jak jakakolwiek hybryda. Dzięki tej masie w mieście 5.4l/100km nie jest problemem a na trasie przy 90km/h 4.1l/100km. Jest to bardzo ekonomiczne auto, nawet przy ostrej jeździe wyrobiliśmy się w 8l/100km, to między innymi dzięki hybrydzie.

zobacz inną hybrydę Suzuki.

aktualny cenni Suzuki znajdziesz tu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia