Osoby kierujące ruchem – kolejne zmiany w przepisach

368

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

osoby kierujące ruchem

Osoby kierujące ruchem – kolejne zmiany w przepisach

Kierowca poruszając się po polskich drogach i ulicach ma obowiązek stosowania się do różnych znaków oraz sygnałów drogowych. Sygnały te mogą być wydawane zarówno przez urządzenia (takie jak sygnalizatory świetlne), ale także przez osoby uprawnione do kierowania ruchem. Obecnie w Polsce do kierowania ruchem uprawnionych jest kilkanaście służb. Fakt ten reguluje Prawo o ruchu drogowym. Szczegóły zostały zawarte w artykule 6 ustępie 1. Pomimo, że grono służb uprawnionych do kierowania ruchem jest dość obszerne, to aktualnie Ministerstwo spraw wewnętrznych pracuje nad zmianami w prawie, które te grono jeszcze poszerzą. Warto z tymi zmianami się zapoznać, ponieważ osoby kierujące ruchem to osoby do których poleceń muzą stosować się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.

Osoby kierujące ruchem – kto jest do tego uprawniony

osoby kierujące ruchem
Osoby uprawnione do kierowania ruchem określają przepisy prawa

Katalog służb uprawnionych do kierowania ruchem jest dość obszerny. Wielu kierowców zapytanych w tym temacie, wymienia przede wszystkim Policję. Jednak nie tylko policjanci są uprawnieni do kierowania ruchem pojazdów poruszających się po drogach. Uprawnieni do tego są także inni przedstawiciele służb mundurowych. Zaliczyć do nich można przede wszystkim Inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, strażników miejskich, funkcjonariuszy Straży Granicznej, ale także umundurowanych funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz pracowników kolei w obrębie przejazdu kolejowego.

Nie zapominajmy także o osobach dbających o bezpieczeństwo dzieci. Mowa tu przede wszystkim o osobach nadzorujących bezpieczne przejście dzieci przez przejście dla pieszych oraz o kierowcach autobusów szkolnych w sytuacji kiedy dzieci wsiadają bądź wysiadają z takiego autobusu. Oczywiście to są tylko przykłady, a szczegółowy wykaz znajduje się w wyżej wymienionej ustawie. Wszyscy uprawnieni poza służbami mundurowymi muszą być wyposażeni w odblaskowe ubranie z napisem kierowanie ruchem bądź stop oraz w odpowiednią tarczę do zatrzymywania ruchu.

Osoby kierujące ruchem – kto dołączy do tego grona

Zgodnie ze zmianami, które mają wejść w życie uprawnienia do kierowania  ruchem otrzymają także porządkowi w pielgrzymce rowerowej w sytuacji gdy działania przez nich podejmowane będą niezbędne do zapewnienia bezpiecznego przejazdu całej pielgrzymki. Szczegółowo określono także strój jaki będzie wymagany do kierowania ruchem w tym przypadku. Strój musi być odblaskowy barwy pomarańczowej na której pojawi się informacja o służbie do jakiej przynależą. Zastępczo może pojawić się także informacja o instytucji, która wyznaczyła te osoby do zadań porządkowych na drodze. Osoby o których mowa w tym akapicie wcześniej będą musiały przejść specjalne szkolenie.

Zobacz również: Zmiany w przepisach – uproszczenie procesu rejestracji pojazdów

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia