Elektryczne Fordy – 20 lat od debiutu

235

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ford Mondeo Hybrid, źródło: materiały prasowe Forda

Elektryczne Fordy

Kiedy mówi się o samochodach elektrycznych wiele z osób nie myśli o jednej z najbardziej popularnych marek. O Fordach. Czy to oznacza, że Ford nie inwestuje w rozwój „zielonych samochodów”? Oczywiście nie i już ponad rok Ford realizuje swój plan rozwoju samochodów elektrycznych i zelektryfikowanych. W planie nazwanym „2020” zabudżetowano aż 4,5 miliarda dolarów na rozwój w tym zakresie. Chodzi o wszystkie rodzaje napędów z użyciem zielonej energii. Inżynierowie Forda bardzo duży nacisk również kładą na rozwój akumulatorów i baterii. Czemu więc w Europie tak mało się o tym słyszy? Odpowiedź jest prosta – większość projektów i modeli na początek jest wprowadzanych w USA. Co ciekawe elektryczne Fordy mają już dość długą historię.

Ford Ranger EV – źródło wikipedia, autor: Leonard G

Elektryczne Fordy – Ranger EV

Historia pierwszego elektrycznego Forda sięga jeszcze końcówki XX wieku kiedy to wielu producentów pomysł elektrycznego samochodu traktowało jako żart, bądź melodię przyszłości. Ranger EV produkowany był w latach 1998 – 2002. Ranger to był bardzo popularny pick-up i na jego wzorze stworzono wersję elektryczną. Oczywiście auto to nie cieszyło się w Ameryce szczególną popularnością, głównie więc te samochody były dzierżawione. Natomiast dość szybko zostały te auta wycofane, a wszystkie dzierżawy zostały rozwiązane do 2004 roku, a pojazdy zostały wycofane. Natomiast projekt dał bardzo dużo doświadczenia w tym zakresie i mimo, że projekt nie cieszył się dużą popularnością, Ford nie uznał tego projektu za swoją porażkę. Z przebiegu czasu można stwierdzić, że model ten powstał za wcześnie, a rynek nie był jeszcze gotowy na taki model. Co ciekawe kilka pojazdów w 2008 roku zostało sprzedanych do Norwegii i jedna z firm sprzedawała je użytkownikom prywatnym.

Ford Ranger EV – źródło wikipedia, autor: Leonard G

Elektryczne Fordy – Mondeo Hybrid

Obecnie w ofercie Forda w Polsce nie ma jeszcze dużego wyboru jeśli chodzi o samochody zelektryfikowane. Klienci mają do wyboru właściwie tylko jeden model – Ford Mondeo Hybrid. Dodatkowo zagłębiając się w konfigurację okazuje się, że do wyboru jest tylko wersja czterodrzwiowa. Główną jednostką napędową jest silnik o pojemności 2 litrów wspomagany silnikiem elektrycznym. W połączeniu daje to do dyspozycji kierowcy 187KM.

Ford Mondeo Hybrid, źródło: materiały prasowe Forda

Zobacz także Honda – Wizja Elektryczności

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia