BMW M3 CSL – lekki, mocny i piekielnie szybki

1969

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

BMW M3 CSL – poprawić ideał

Wiele samochodów, na miano klasyka musi czekać długie lata. Inne, już w dniu premiery stają się obiektem na celowniku kolekcjonerów. BMW M3 CSL zalicza się do drugiej z wymienionych grup. Po 15 latach od zakończenia produkcji, ta mocno podrasowana wersja niemieckiego coupe wciąż jest jednym z najwspanialszych dzieł z logo wirującego śmigła.

BMW M3 CSL – bo zawsze może być szybciej

Wersja CSL została stworzona po to, żeby wywindować i tak świetne osiągi modelu E46 M3, na jeszcze wyższy poziom. W tym samochodzie, producent zrezygnował niemal ze wszystkiego, co zbędne. Zostało tylko to, co pozwala kierowcy zabrać ten pocisk nie tylko na tor, ale i na zwykłą drogę.

BMW sięgnęło po najlepszą receptę, pozwalającą uczynić bardzo szybki samochód jeszcze szybszym. W porównaniu z cywilną wersją, masa została zredukowana o niemal 100 kg. Moc wzrosła tylko nieznacznie – rzędowa szóstka zyskała 17 KM (343 KM vs 360 KM).

BMW M3 CSL – waga lekka na sterydach

BMW M3 CSL
BMW M3 CSL
CC BY 2.O; autor: nakhon100; źródło: wikimedia

Tak znaczna redukcja masy była możliwa dzięki zastąpieniu niektórych elementów metalowych, odpowiednikami wykonanymi z tworzywa sztucznego i z włókna węglowego. Dotyczy to między innymi dachu (ten zabieg pozwolił też na obniżenie środka ciężkości) i pokrywy bagażnika.

Aby ta bestia była szybka także na zakrętach, gruntownie zmodyfikowano układ zawieszenia, ale nie tylko. O odpowiednią przyczepność dbają też opony Pirelli, dedykowane dla tego modelu.

Stado 360 koni mechanicznych rozpędza Beemkę do pierwszej setki w czasie 4,9 sekundy. Prędkość maksymalna, oczywiście stłamszona elektronicznym kagańcem, wynosi 250 km/h.

W latach 2002-2003, BMW wyprodukowało 1383 egzemplarze tej niezwykłej maszyny, włączając w to modele przedprodukcyjne. Każda sztuka znalazła nabywcę w mgnieniu oka. Ot, urok wersji limitowanej. Choć właściciele tego cacka niechętnie wystawiają je na sprzedaż, na zachodzie można trafić na kilka ciekawych propozycji. Cena? Między 400 a 700 tysięcy złotych.

 

Lubisz niemieckie samochody sportowe? Koniecznie przeczytaj o Audi RS4.

grafika tytułowa: BMW M3 CSL
CC BY 2.O; autor: nakhon100; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia