Porsche 944 – zaskakująca niemiecka konstrukcja

1046

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

porsche 944

Porsche 944 – zaskakująca niemiecka  konstrukcja

W swojej historii koncern Porsche miał kilka modeli, które wyróżniały się spośród pozostałych modeli oferowanych przez tego niemieckiego producenta. Do takich modeli możemy niewątpliwie zaliczyć Porsche 944. Model ten okazał się być niezwykle udanym przedsięwzięciem, ponieważ jego pojawienie się na rynku można zaliczyć do sukcesów marki. Porsche 944 jako model znacząco odróżniał się od pozostałych modeli dostępnych wówczas w ofercie. W momencie pojawienia  się na rynku w 1982 roku wzbudził sporo kontrowersji pomimo, że był następcą modelu 924. Oba modele były do siebie zbliżone stylistycznie i przełamywały schemat jakim było kojarzenie Porsche z okrągłymi lampami z przodu. Pomimo, że 944 miał być następcą 928 to oba modele były produkowane równocześnie jeszcze do roku 1988. Poprzednia generacja była tańszą alternatywą nowego modelu.

Charakterystyczna linia nadwozia modelu 944 sprawiła, że auto zyskało spore grono sympatyków. Fani doceniali go nie tylko za charakterystyczną stylistykę, ale także za dobre właściwości jezdne. Samochód potrafił dać dużo frajdy z jazdy. W ofercie dostępnych było kilka wariantów, w tym wyposażony w turbodoładowaną jednostkę model  944 Turbo S. Odmianę 944 produkowano do roku 1991, a jego bezpośrednim następcą był Porsche 968, który jednak nie odniósł już tak dużego sukcesu jak jego poprzednik.

Porsche 944 – początki produkcji

porsche 944
Porsche 944 to bezpośredni następca modelu 924

Porsche 944 to bezpośredni następca Porsche 924. Choć tak naprawdę można zaryzykować stwierdzenie, że poprzednia generacja to była baza dla nowego modelu. Na przykładzie tych modeli można zauważyć jak wyglądała współpraca między koncernami w tamtym okresie. Poprzednik 944 był w dużej mierze oparty na podzespołach Audi. Pojawienie się na rynku modelu 944 w dużej mierze można zawdzięczać jego poprzednikowi. Model 924 zbierał dość pochlebne opinie dlatego zarząd Porsche zdecydował się na wypuszczenie na rynek następcy. Pomimo tego przez długi czas oba modele były produkowane równocześnie, a 924 było uznawane za tańszą alternatywę dla 944.

Pomimo, że obie generacje łączyło wiele to zarząd Porsche w nowszej odmianie postanowił wyeliminować słabe punkty poprzednika. Współpraca z Audi miała swoje plusy i minusy. Jednym  z minusów był silnik od Audi stosowany w poprzedniku, czyli w modelu 924. Mowa o dwu litrowej jednostce, która nie zapewniała oszałamiających osiągów, a przy tym była dość paliwożerna. Ponadto użytkownicy uskarżali się na częste awarie. W 944 zarząd Porsche zdecydował się na zastąpienie tej wysłużonej jednostki. Początkowo do napędu nowego modelu służył silnik o pojemności 2,5 litra i mocy około 144 koni mechanicznych. Inżynierowie szybko postanowili wprowadzić do oferty nowe jednostki napędowe. W ten sposób powstał wykonany z lekkich stopów silnik oparty na jednostce V8 i pojemności pięciu litrów. Była to jednostka kojarzona z modelu 928. Jednak w 944 zdecydowano się na zmniejszenie liczby cylindrów o połowę. Sposób konstrukcji powodował nierówną pracę jednostki. W tym celu inżynierowie zastosowali dwa wałki równoważące, które pracowały dwukrotnie szybciej niż sam silnik. Zastosowanie tego rozwiązania sprawiło, że jednostka napędowa charakteryzowała się naprawdę wysoką kulturą pracy.

Porsche 944 – ciekawe rozwiązania techniczne

porsche 944
Na przestrzeni lat powstało wiele odmian tego modelu

Pomimo faktu, że 944 w dużej mierze bazowała na poprzedniku czyli modelu 924 zdecydowano się wprowadzić sporo znaczących zmian. Unowocześniono układ hamulcowy i zawieszenie. Zabiegi te przyczyniły się do poprawy precyzji prowadzenia. To co wyróżniało model 944 to zastosowanie układu transaxle. Rozwiązanie to polegało na tym, że silnik znajdował się z przodu, zaś skrzynię biegów przeniesiono na tył pojazdu w okolice napędzanej osi. Takie rozwiązanie sprawiało, że uzyskano wręcz idealny rozkład masy między osiami. Użytkownicy Porsche 944 doceniają je za bardzo dobre właściwości jezdne. To z kolei w dużej mierze zasługa właśnie tego rozwiązania. W porównaniu do poprzednika 944 był nieco szybszy oraz znacznie lepiej się prowadził. To zasługa przemyślanych rozwiązań technicznych.

Z zewnątrz zdecydowano się przede wszystkim na odświeżenie całego nadwozia. W tym celu zastosowano poszerzone błotniki. Sportowego charakteru dodawał seryjnie montowany tylny spojler. Co prawda był on dostępny w modelu 924, ale jedynie w odmianie Turbo. Porsche przyłożyło sporo uwagi do rozwiązań technicznych, ale zapomniało o modyfikacji wnętrza. Zarówno w modelu 924 jak i 944 wnętrze było bardzo podobne. Jedyna różnica to zastosowanie nowych pokręteł sterujących klimatyzacją. Na poważniejsze zmiany we wnętrzu pojazdu trzeba było poczekać do pierwszego poważniejszego faceliftingu modelu w roku 1985.

Porsche 944 – pierwsze poważne modyfikacje

porsche 944
Porsche 944 S

Pierwsza większa modyfikacja zarówno wnętrza jak i nadwozia miała miejsce w 1985 roku. Przede wszystkim znacząco odświeżono wnętrze poprawiając przy tym jego ergonomię. Zdecydowano się zastosować zupełnie nową deskę rozdzielczą oraz boczki drzwi. Klient od tej pory miał do wyboru większa listę dodatkowego wyposażenia. Za dopłatą można było dokupić rozbudowany system nagłośnienia czy sterowane elektrycznie i podgrzewane fotele. Z Zewnątrz zamontowano większy wlew paliwa, a klient opcjonalnie mógł zmienić felgi, które przypominały z wyglądu tarczę telefonu.

Konstruktorzy wprowadzili także szereg zmian technicznych w konstrukcji. Zmodyfikowano układ transaxle. Modyfikacje miały na celu zmniejszenie poziomu wibracji oraz hałasu. Na uwagę zasługuje także wykorzystanie całkowicie nowego, wydajniejszego alternatora. Wszystkie te modyfikacje bezpośrednio przyczyniły się do poprawy komfortu użytkowania auta na co dzień. Dzięki tego typu zabiegom poziom zainteresowania tym modelem w dalszym ciągu utrzymywał się na wysokim poziomie.

Porsche 944 – kultowe wersje turbo

porsche 944
Porsche 944 Cabrio

Jedną z bolączek Porsche 944 były dość słabe osiągi jak na tą klasę samochodu. Zmieniło się to kiedy w ofercie pojawiła się kultowa wersja 944 Turbo oraz 944 Turbo S. Pierwsza wersja turbodoładowana pojawiła się na rynku w 1985 roku. Zastosowano silnik wyposażony w turbosprężarkę oraz intercooler. Zmiany te pozwoliły wygenerować moc na poziomie 220 koni mechanicznych przy 6000 obrotach na minutę. Zmiany jednostki napędowej pociągnęły za sobą także modyfikacje układ przeniesienia napędu, zawieszenia oraz zmiany nadwozia. Nadwozie było bardziej aerodynamiczne przy jednoczesnym zastosowaniu szerszych opon.

W 1988 roku do oferty trafiła wzmocniona wersja oznaczona jako Turbo S. Model ten dysponował mocą 247 koni mechanicznych co pozwalało na rozpędzenie się do setki w 5,5 sekundy. Od 1989 roku dostępna była jedynie wersja Turbo S. Ze słabszej odmiany Turbo zrezygnowano. Poza tymi odmianami klienci miel ido wyboru odmianę 944 S z wolnossącym silnikiem o mocy 190 koni i dość bogatym wyposażeniem. W ofercie pod koniec produkcji znajdowała się także wersja z nadwoziem typu cabriolet. Ostatecznie wyprodukowano 625 sztuk tej odmiany, Patrząc na ten model z perspektywy czasu można śmiało stwierdzić, że wprowadzenie na rynek modelu 944 było dobrym posunięciem ze strony Porsche. Przez cały okres produkcji wyprodukowano wiele egzemplarzy tego modelu, z czego naprawdę dużą liczbę wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych.

Zobacz również: Citroen DS – wyprzedził swoją epokę

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia