Pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Spowodował 4 wypadki w ciągu jednego dnia. Odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości

Pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych

Kiedy spotyka nas wypadek komunikacyjny, nie załamujmy rąk, nie myślmy, że zostaliśmy sami z tym problemem. Wyobraźmy sobie, że istnieją odpowiednie programy, sięgajmy po poradniki, zdobywajmy informacje. „Na wypadki nie jesteśmy przygotowani, ale powinniśmy wiedzieć, jak działać dalej i jak sobie w takiej sytuacji radzić” – mówi Tomasz Barbachowski. Pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych – zapoznaj się z przepisami.

Pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych – jak sobie poradzić

A więc aby domagać się odszkodowania z polisy sprawcy, musimy mimo szoku, jakiego doznaliśmy uczestnicząc w wypadku, spisać dane sprawcy wypadku, a najlepiej wezwać na miejsce policję. Nawet jeśli sprawca zbiegł z miejsca wypadku, policja potwierdzi i udokumentuje wypadek. Taka dokumentacja przyda się w przypadku starania o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych

O wypłatę odszkodowania można starać się przez 3 lata od dnia, kiedy dowiemy się, kto jest sprawcą wyrządzonej szkody. Po tym okresie roszczenia przedawniają się. Jeśli postępowanie karne w sprawie wypadku zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy, odszkodowanie również się należy. Jeśli sprawca wypadku został skazany wyrokiem karnym, termin przedawnienia nie może upłynąć wcześniej niż 20 lat od wypadku. Nawet, jeśli szkoda i sprawca były wcześniej znane. Termin przedawnienia dla osób, które ucierpiały w wypadku nie mając ukończonych 18 lat, nie może upłynąć wcześniej niż dwa lata od uzyskania przez nie pełnoletniości. Możemy domagać się odszkodowań nawet wówczas, kiedy do wypadku doszło za granicą, lub jeśli sprawcą wypadku w kraju był kierowca pochodzący z zagranicy.

Zobacz Jak ważne jest oświetlenie samochodu?

Brak postów do wyświetlenia