Fiat Panda 4×4 – nie taki miejski, jak mogłoby się wydawać

1207

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fiat Panda 4x4

Fiat Panda 4×4 – dzielniejszy, niż mogłoby się wydawać

Moda na crossovery trwa nieprzerwanie, jednak opisywany dziś klasyk nie ma z nimi nic wspólnego, choć pozornie może wydawać się, że to jeden z ich prekursorów. Fiat Panda 4×4, bo o nim mowa, nigdy nie miał zadawać szyku na zatłoczonych, miejskich ulicach. Fakt, łączy w sobie dwa, teoretycznie sprzeczne segmenty, ale nie był tylko bezradną owieczką, która przyodziała wilczą skórę. Miał sprawdzać się tam, gdzie każdy normalny hatchback poległby z kretesem.

Fiat Panda 4×4 – mieszczuch uzbrojony jak terenówka

Panda zadebiutowała w 1980 roku i z miejsca zyskała ogromne grono sympatyków. Zaprojektowane przez Giorgetto Giugiaro nadwozie, nie ma w sobie nic z finezji charakterystycznej dla włoskiego mistrza designu, bo i nie miało przyciągać spojrzeń przechodniów. Nadrzędnym celem było uzyskanie maksymalnej funkcjonalności, przy zachowaniu kompaktowych gabarytów. Z tego zadania, mały Fiat wywiązywał się celująco.

Fiat Panda 4x4
Fiat Panda 4×4

Wersja napędzana na wszystkie koła zadebiutowała trzy lata później. Dziś recepta na crossovera jest banalnie prosta – zwiększyć prześwit, dodać plastikowe “osłony”, opcjonalnie napęd na cztery koła, ale niekoniecznie. W 1983 roku, konstruktorom przyświecała inna filozofia. Auto miało się sprawdzić w terenach górskich, gdzie napęd obu osi bywa czynnikiem warunkującym możliwość rozpoczęcia jazdy, a niewielkie gabaryty nadwozia stanowią ogromną zaletę. Niepozorna Panda, niczym prawdziwa terenówka, została uzbrojona w sztywny, czyli pozbawiony centralnego mechanizmu różnicowego, napęd, dostarczony przez austriacką firmę Steyr-Daimler-Puch. Z przodu zachowano niezależną konstrukcję zawieszenia, opartą o wahacze poprzeczne i sprężyny śrubowe. Z tyłu natomiast pojawiła się sztywna oś i resory trapezowe. Nie można też nie wspomnieć o nowej, 5-stopniowej skrzyni biegów.

Fiat Panda 4×4 – dynamika nie jest mocną stroną tego auta, ale i tak budzi pożądanie

W chwili debiutu, Fiat Panda 4×4 oferowany był z silnikiem o pojemności 965 cm³, generującym 48 KM. W 1986 roku pojawiły się dwie jednostki 1.0: 44- i 50-konna. Rok później do oferty wszedł silnik o tej samej pojemności i mocy 45 KM. Dopiero w 1991 roku pojawiła się 50-konna wersja 1.1, nowocześniejsza od poprzednich i zapewniająca jako taką dynamikę, zwłaszcza w konfrontacji z dychawicznymi odmianami 0.9.

Dziś Fiat Panda 4×4 to ogromna rzadkość. Ceny egzemplarzy na rynku wtórnym, nawet tych do odbudowy, nie należą do niskich. Egzemplarze, które względnie nadają się do jazdy, kosztują około 24 tys. zł. Czasami trafiają się okazje, czyli w cenie poniżej 20 tys. zł, ale te należą do rzadkości.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia