Pasy bezpieczeństwa – czy naprawdę są one skuteczne?

0
732

Pasy bezpieczeństwa – czy naprawdę są one skuteczne?

Pasy bezpieczeństwa - czy naprawdę są one skuteczne?Zapinać czy nie zapinać? Odpowiedzi na to pytanie pozostają sporne. Zresztą, nawet przeciwnicy tego rozwiązania w świetle prawa zobowiązani są to zapinania pasów. Ich brak przy policyjnej kontroli oznacza 100 zł mandatu i 2 punkty karne. Ponadto, jeśli pasażerowie będą jechali bez pasów bezpieczeństwa kara może wynieść kolejne 100 zł mandatu oraz 4 punkty karne. Ważniejsze jest jednak to, że najwyższą karę jaką możemy ponieść jest nasze życie. Dlaczego wciąż niektórzy kierowcy i pasażerowie nie zdają sobie z tego sprawy?

Pasy bezpieczeństwa – dlaczego ich nie zapinamy?

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii osoby jadące samochodem nie zapinają pasów, bo po prostu o tym… zapominają. Inni zaś deklarują, że działanie to jest celowe, ponieważ jazda w zapiętych pasach jest niewygodna. Najczęściej jednak dotyczy to rodzaju drogi i długości podróży – bardziej prawdopodobne jest, że zapną pasy przed wyjazdem w dłuższą trasę albo przed jazdą po autostradzie niż np. jazdy po mieście.  Oczywiście, istnieją sytuacje, w których nie trzeba zapinać pasów. Z tego obowiązku zwolnione są np. kobiety w ciąży – w ich przypadku warto jednak rozważyć zakup specjalnego adaptera. Zapinać pasów nie muszą również m.in. taksówkarze podczas przewożenia pasażerów, osoby posiadające specjalne zaświadczenie od lekarza oraz zespół medyczny podczas udzielania pomocy medycznej.

Pasy bezpieczeństwa – czy naprawdę dbają o nasze bezpieczeństwo?

“Pasy bezpieczeństwa wykazują niezwykłą skuteczność w kwestii zapewniania bezpieczeństwa. Różne badania dowodzą, że zapięcie pasów zmniejsza ryzyko śmierci w wypadku o około połowę. Pasy chronią nas przed wypadnięciem z pojazdu lub uderzeniem w siedzenie pasażera przed nami, a także przenoszą siły działające podczas uderzenia na mocniejsze części ciała, ograniczając ryzyko poważnych urazów” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Poduszki powietrzne, boczne kurtyny, systemy automatycznego hamowania… Samochody są coraz bezpieczniejsze, ale należy pamiętać, że te wszystkie elementy nie zastąpią pasów bezpieczeństwa, lecz zostały zaprojektowane, by z nimi współdziałać. Przykładowo poduszki powietrzne nie są nawet w połowie tak skuteczne samodzielnie jak w połączeniu z zapiętymi pasami bezpieczeństwa –dodaje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz też Akcja znicz 2018 – kierowco, uważaj podczas listopadowego weekendu