Dobry kierowca – po czym możesz go poznać?

923
Dobry kierowca - po czym możesz go poznać?

Dobry kierowca – po czym możesz go poznać?

Dobry kierowca - po czym możesz go poznać?Czy wiesz, że większość kierowców według przeprowadzonych badań ocenia swoje umiejętności jazdy jako powyżej przeciętnej – nawet jeśli inni oceniają je niżej. Dlaczego tak jest? Zazwyczaj wynika to z tego, że każdy odnosi samoocenę do własnego wyobrażenia dobrego kierowcy. „Nie istnieje jedna definicja dobrego kierowcy, ale absolutną podstawą jest bezpieczna jazda. Przekonanie o własnych umiejętnościach może prowadzić do brawury za kierownicą, tymczasem dobry kierowca przede wszystkim dba o to, żeby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych” – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Trenerzy przygotowali kilka wskazówek, abyś mógł ocenić czy naprawdę należysz do grona dobrych kierowców. Sprawdź je.

Dobry kierowca to doświadczony kierowca

Powiedzmy sobie szczerze – kurs na prawo jazdy nie oznacza, że potrafimy DOBRZE jeździć. Nabierane z czasem doświadczenie dopiero pokazuje nam jakie sytuacje mogą nas spotkać na drodze i jak sobie z nimi radzić. Dobrego kierowcę cechuje nie tylko doświadczenie, ale i pewność za kierownicą w każdym momencie. Nie należy jednak mylić pewności prowadzenia pojazdu z brawurową jazdą, której nie brakuje nieodpowiedzialnym kierowcom.

Ocena sytuacji na drodze to podstawa

Obowiązujące przepisy – to jedno. Jednak trzeba pamiętać, że na drodze pojawiają się różne warunki, do których trzeba się dostosować, m.in. zwolnić w przypadku jazdy w kiepskich warunkach atmosferycznych albo utrzymać większego dystans od kierowcy poruszającego się niepewnie lub w sposób agresywny.

Skup się na drodze

Dobry kierowca - po czym możesz go poznać?Muzyka, rozmowy, telefon. Jeśli myślisz, że potrafisz pisać szybko esemesy, równocześnie rozmawiając z pasażerami i prowadzisz samochód, to jesteś w dużym błędzie. Będąc dobrym kierowcą, za wszelką cenę będziesz starał się unikać tego rodzaju zachowań. Mogą one niepotrzebnie Cie rozpraszać i nawet jeśli masz zdolność podzielności uwagi, nie będziesz stosował tej umiejętności za kierownicą ryzykując zdrowie lub nawet życie swoje i pasażerów.

Kultura i szacunek dla innych

Dobry kierowca nie uważa, że jest „panem drogi”. Jest świadomy, że oprócz niego istnieją również inni uczestnicy ruchu, którzy, podobnie jak on – mogą popełniać błędy. Zawsze zachowuje ostrożność, ale potrafi także zadbać m.in. o to, by nie ochlapać pieszego podczas deszczu, a wyprzedzając rowerzystę zachowa odpowiednio duży odstęp. Jasno sygnalizuje też swoje zamiary i wykazuje się uprzejmością wobec innych, o ile nie powoduje to utrudnień w ruchu.

To jak, zaliczasz się do grona dobrych kierowców? 😉

Przeczytaj też Wyprzedzanie rowerzystów na podwójnej ciągłej