Warszawa Karola Wojtyły – premiera repliki

1238

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Warszawa Karola Wojtyły - odsłonięcie repliki samochodu

Warszawa Karola Wojtyły – premiera repliki

Podczas obchodów 67 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu mieliśmy możliwość odsłonięcia repliki wyjątkowego samochodu jakim jest Warszawa Karola Wojtyły. Z inicjatywy Muzeum Jana Pawła II powstała replika samochodu „Papieża Polaka”. Oryginalny egzemplarz Karol Wojtyła kupił w 1958 roku. Co ciekawe Papież nie miał prawa jazdy. Auto zawsze było prowadzone przez jego kierowcę. Auto naprawdę pracowało i pokonywało setki kilometrów. Warszawa służyła Wojtyle przez 20 lat. Następnie trafiła w ręce szwagra jego kierowcy. W latach późniejszych Warszawa trafiła do Niemiec. Aktualnie właścicielem auta jest Marek Schramm mieszkający w Ilmenau. Posiada komplet dokumentów na których widnieją dane pierwszego właściciela – Karola Wojtyły. Pan Marek jest kolekcjonerem aut. Warszawa została odrestaurowana, dopuszczona do ruchu.

Warszawa Karola Wojtyły

Warszawa Karola Wojtyły – zbudowana od zera

Renowacją samochodu zajął się zespół ekspertów pod przewodnictwem Adama Klimka znanego z programu „Samochód marzeń: kup i zrób”. Również przebieg doprowadzania Warszawy do stanu świetności można było zobaczyć w 2 odcinkach specjalnych programu. Myślę, że to dobry też przykład dla osób, które myślą o różnego typu klasykach i zastanawiają się ile to kosztuje. Mamy tu przykład samochodu, który można powiedzieć, że został doprowadzony do stanu perfekcyjnego, a może nawet lepszego niż wyjechał z fabryki. Koszt takiej renowacji przekroczył 95 tysięcy złotych. Koszt zakupu samego auta wyniósł 32 tysiące złotych. Warszawa była odbudowywana 600 godzin roboczych w okresie 2 miesięcy. Z pewnością można powiedzieć, że Adam Klimek wykonał perfekcyjną pracę.

kosztorys Warszawy Karola Wojtyły – źródło zdjęcia i opracowanie: TVN TURBO

Warszawa Karola Wojtyły – co dalej?

Co dalej z Warszawą? Będzie stała w muzeum? Nic bardziej mylnego. Auto będzie pracowało. Będzie odwiedzało szkoły w całej Polsce, gdzie będą przeprowadzane zajęcia na temat Jana Pawła II.

Warszawa Karola Wojtyły – odsłonięcie repliki samochodu
Warszawa Karola Wojtyły – odsłonięcie repliki samochodu
Warszawa Karola Wojtyły – odsłonięcie repliki samochodu
Warszawa Karola Wojtyły – odsłonięcie repliki samochodu
Warszawa Karola Wojtyły – odsłonięcie repliki samochodu

Zobacz także Auto z historią – FSO Warszawa – 52 latka jak nowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia