Warszawa Karola Wojtyły – premiera repliki
Podczas obchodów 67 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu mieliśmy możliwość odsłonięcia repliki wyjątkowego samochodu jakim jest Warszawa Karola Wojtyły. Z inicjatywy Muzeum Jana Pawła II powstała replika samochodu „Papieża Polaka”. Oryginalny egzemplarz Karol Wojtyła kupił w 1958 roku. Co ciekawe Papież nie miał prawa jazdy. Auto zawsze było prowadzone przez jego kierowcę. Auto naprawdę pracowało i pokonywało setki kilometrów. Warszawa służyła Wojtyle przez 20 lat. Następnie trafiła w ręce szwagra jego kierowcy. W latach późniejszych Warszawa trafiła do Niemiec. Aktualnie właścicielem auta jest Marek Schramm mieszkający w Ilmenau. Posiada komplet dokumentów na których widnieją dane pierwszego właściciela – Karola Wojtyły. Pan Marek jest kolekcjonerem aut. Warszawa została odrestaurowana, dopuszczona do ruchu.
Warszawa Karola Wojtyły – zbudowana od zera
Renowacją samochodu zajął się zespół ekspertów pod przewodnictwem Adama Klimka znanego z programu „Samochód marzeń: kup i zrób”. Również przebieg doprowadzania Warszawy do stanu świetności można było zobaczyć w 2 odcinkach specjalnych programu. Myślę, że to dobry też przykład dla osób, które myślą o różnego typu klasykach i zastanawiają się ile to kosztuje. Mamy tu przykład samochodu, który można powiedzieć, że został doprowadzony do stanu perfekcyjnego, a może nawet lepszego niż wyjechał z fabryki. Koszt takiej renowacji przekroczył 95 tysięcy złotych. Koszt zakupu samego auta wyniósł 32 tysiące złotych. Warszawa była odbudowywana 600 godzin roboczych w okresie 2 miesięcy. Z pewnością można powiedzieć, że Adam Klimek wykonał perfekcyjną pracę.
Warszawa Karola Wojtyły – co dalej?
Co dalej z Warszawą? Będzie stała w muzeum? Nic bardziej mylnego. Auto będzie pracowało. Będzie odwiedzało szkoły w całej Polsce, gdzie będą przeprowadzane zajęcia na temat Jana Pawła II.
Zobacz także Auto z historią – FSO Warszawa – 52 latka jak nowa