Podsterowność a nadsterowność – jak rozpoznać typ poślizgu i jak sobie z tym poradzić?
Poślizg osi pojazdu to jedna z najmniej pożądanych sytuacji na drodze. Prawdopodobieństwo wystąpienia tak przykrej niespodzianki wzrasta wraz z pogarszającymi się warunkami pogodowymi, dokładnie jak ma to miejsce w tej chwili – w drugiej połowie listopada. Tylko natychmiastowa i właściwa reakcja kierowcy może przywrócić samochód na właściwy tor jazdy, ale żeby można było taką podjąć, wpierw należy poznać teorię poślizgu i sposobów wyjścia z sytuacji. Podsterowność a nadsterowność – co kryje się pod tymi pojęciami? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Podsterowność a nadsterowność – odrobina niezbędnej teorii
Z podsterownością mamy do czynienia w sytuacji, gdy samochód poszerza średnicę okręgu, po którym porusza się w zakręcie. Sytuacja ta ma miejsce, gdy przyczepność tracą koła osi przedniej. W wyniku tego, auto zaczyna się poruszać po linii prowadzącej na zewnętrzną stronę zakrętu, w ekstremalnych sytuacjach – zbliżonej do prostej.
Nadsterowność jest z kolei przeciwieństwem poślizgu podsterownego. W tym przypadku, dochodzi zacieśnienia średnicy okręgu, po którym samochód porusza się w zakręcie, a jest to spowodowane uślizgiem kół osi tylnej. Oznacza to, że tył samochodu ucieka ku stronie zewnętrznej, a bardziej przyczepny przód kieruje się do wewnątrz.
Wśród wielu kierowców pokutuje przekonanie, że poślizg podsterowny jest charakterystyczny dla samochodów przednionapędowych, a nadsterowny – dla tylnonapędowych. Należy zdać sobie sprawę, że jest to błąd. Z “płużeniem” można spotkać się także w tylnonapędówkach, a przednionapędówka może zaskoczyć, zarzucając tyłem. Wpływ na to ka bardzo wiele czynników – od stylu jazdy kierowcy i popełnianych przez niego błędów, przez charakterystykę zawieszenia danego modelu, aż po stan techniczny auta. Neutralnie nie są też samochody napędzane na obie osie. W ich przypadku także może dojść do poślizgu pod- i nadsterownego.
Podsterowność a nadsterowność – jak wyjść z poślizgu
Błędnym i co za tym idzie – często fatalnym w skutkach odruchem wielu kierowców, jest próba zacieśnienia zakrętu w momencie, gdy dochodzi do poślizgu podsterownego. Praktyka pokazuje, że zwiększając kąt skrętu kół, jeszcze bardziej zwiększamy ich poślizg. Co zatem należy zrobić? Właściwą reakcją jest zmniejszenie skrętu kół z jednoczesnym zmniejszeniem nacisku na pedał gazu. Pozwoli to odzyskać przyczepność ślizgającej się osi i przywróci samochód na właściwy tor jazdy.
W przypadku poślizgu nadsterownego, ważna jest błyskawiczna i odpowiednio wyczuta “kontra”. Należy przez to rozumieć ustawienie kół osi przedniej w kierunku zgodnym z kierunkiem poślizgu. Bardzo ważne jest też umiejętne operowanie pedałem gazu. Odjęcie spowoduje odciążenie osi tylnej, co w tym przypadku nie jest pożądane. Z kolei zdecydowane dodanie gazu, w samochodzie z tylnym napędem, wprawi koła w jeszcze większy poślizg.
1. CC BY 2.0; autor: Den Hieperboree; źródło: wikimedia
2. CC BY 2.0; autor: Den Hieperboree; źródło: wikimedia
jak zachowuje się pojazd w poślizgu z napędem 4×4, a może torsen?