Szarpanie podczas ruszania – nie warto tego lekceważyć

1502
szarpanie podczas ruszania

Szarpanie podczas ruszania – nie warto tego lekceważyć

Wszyscy oczekujemy od jazdy samochodem tego, aby była płynna i komfortowa. Niestety czasem z różnych powodów wcale taka nie jest. Jednym z nie przyjemnych zdarzeń jest szarpanie samochodu podczas ruszania. W wielu przypadkach wynika to z błędów w technice jazdy, które są popełniane przez kierowców. Jednak nie zawsze szarpanie wynika jedynie z błędów w technice. Szarpanie podczas ruszania może wynikać także z usterek naszego samochodu. Niestety w niektórych przypadkach szarpanie może być zwiastunem bardzo kosztownych napraw. Dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno takiego objawu lekceważyć.

Szarpanie podczas ruszania – najczęściej winne jest sprzęgło

Sprzęgło tak jak inne podzespoły eksploatacyjne zużywa się w miarę użytkowania. Problem z płynnym ruszaniem może być właśnie objawem uszkodzenia sprzęgła. Co do zasady jest to element dość trwały i średnio trzeba go wymieniać co 150-200 tysięcy kilometrów. Jednak w niektórych przypadkach trzeba to robić znacznie częściej. Może to wynikać także z nieprawidłowego sposobu użytkowania przez kierowcę. Najbardziej newralgicznym elementem jest tarcza sprzęgła. Jej uszkodzenia polegają przede wszystkim na pęknięciach lub skrzywieniach. Ale przyczyn szarpania może być znacznie więcej. Poza samą tarczą problematyczny może okazać się docisk sprzęgła bądź wyeksploatowana płaszczyzna koła zamachowego. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy to nie warto ich lekceważyć i należy w miarę szybko udać się do mechanika.

Szarpanie podczas ruszania – pozostałe przyczyny

szarpanie podczas ruszania
Nie zawsze szarpaniu winne jest sprzęgło

Choć to sprzęgło najczęściej kojarzone jest z szarpaniem, to w niektórych przypadkach problem może leżeć gdzie indziej. Problemu możemy upatrywać się w samym silniku. Tutaj przyczyn złej pracy może być wiele. Najczęściej problemy wynikają ze źle wyregulowanego wtrysku paliwa bądź kąta wyprzedzenia. W takiej sytuacji należy także zwrócić uwagę na ciśnienie paliwa we wtryskiwaczach. Jeżeli jest zbyt niskie to również może powodować drgania. Warto także sprawdzić odstęp elektrod w świecach zapłonowych. Pojawiające się nieszczelności chociażby na jednym wtryskiwaczu mogą być wyczuwalne właśnie w postaci drgań. Na koniec warto też sprawdzić szczelność ukłądu wydechowego przy sondzie lambda.

Zobacz również: Idzie zima. Jak ocenić kondycję akumulatora?