ZAZ Tavria 1102 – wschodnia myśl techniczna

1433

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ZAZ Tavria
Tak wyglądała Łada Tavria

Samochód ZAZ Tavria 1102 to typowy produkt socjalistycznej motoryzacji, to powód dlaczego już prawie ich nie ma. JAKOŚĆ!!!

ZAZ Tavria 1102 – wschodnia myśl techniczna

ZAZ 1102 Tavria bo tak właściwie nazywał się ten model to subkompaktowy samochód osobowy. Subkompaktowy czyli zaliczający się do segmentu B, w skład którego wchodzą pojazdy miejskie jednak większe niż auta zaliczane do segmentu A czyli samochodów typowo miejskich. Tavria na początku była produkowana przez przedsiębiorstwo AutoZAZ w Zaporożu. W latach 1988-1991 produkcja odbywała się na terenie Związku Radzieckiego, natomiast po przemianach ustrojowych Tavria była produkowana w tych samych zakładach, ale już na terytorium Ukrainy. Ostatnia odmiana Tavrii zjechała z taśm produkcyjnych w 2007 roku. Nie był to jednak definitywny koniec produkcji modelu ZAZ Tavria.

Rok 2007 nie oznaczał jednak zakończenia produkcji. W czasie produkcji podstawowego modelu konstruktorzy opracowali szereg modeli pochodnych. Poza nazewnictwem poszczególne odmiany różniły się przede wszystkim rodzajem zastosowanego nadwozia. Na ulicach pojawiały się zarówno odmiany w wersji sedan, kombi czy chociażby w miarę praktyczny pick-up. Auto stosunkowo dobrze spisywało się na ukraińskich drogach i ulicach. Pomimo bardzo przestarzałej konstrukcji, praktycznie do zakończenia produkcji poszczególne modele Tavrii cieszyły się uznaniem klientów. Wynika to prawdopodobnie z dość atrakcyjnej ceny. Definitywnym końcem produkcji był rok 2011 kiedy to z taśm produkcyjnych zjechała ostatnia odmiana Tavrii.

ZAZ Tavria 1102 – długa droga od prototypu do modelu seryjnego

zaz tavria 1102 w mysim kolorze
wspaniały zaz tavria 1102 w mysim kolorze

Początki modelu Tavria (jeszcze pod inną nazwą) nie były udane. Przede wszystkim ze względu na czas jaki upłynął od rozpoczęcia prac nad pierwszymi prototypami aż do momentu rozpoczęcia produkcji seryjnej. Okres ten wynosił nieco ponad 20 lat. Jak nie trudno się domyślić konstrukcja, która pod koniec lat 60 XX wieku byłą stosunkowo nowoczesna, to w momencie rozpoczęcia produkcji w roku 1988 pozostawiała wiele do życzenia pomimo szeregu modyfikacji. Pierwsze założenia konstrukcyjne zostały opracowane pod koniec lat 66 XX wieku. Jako pierwszy światło dzienne ujrzał prototyp 3-drzwiowego hatchbacka, któremu nadano roboczą nazwę Pierspiektiwa. W roku 1973 światło dzienne ujrzały trzy kolejne prototypy w różnych wersjach nadwoziowych. Lata 1974 – 1975 to kolejne prototypy już o nieco zmienionej stylistyce.

Lata leciały i po przeprowadzeniu kolejnej serii żmudnych testów i badań planowano rozpoczęcie produkcji seryjnej w 1978 roku. Na przeszkodzie stanął jednak inny producent samochodów, a mianowicie Ford. OD 1976 roku do produkcji wszedł nowy Ford Fiesta co spowodowało wstrzymanie planów produkcyjnych Tavrii. Rząd ZSRR nakazał kolejne modernizacje prototypów tak aby radzieckie auto było konkurencyjne względem aut zachodnich. Ze względu na te prace rozpoczęcie produkcji zaplanowano na rok 1981. Jednak i w tym przypadku Tavria nie miała szczęścia. W pierwszej połowie lat 80 XX rząd ZSRR za priorytet uznał wprowadzenie na rynek modelu Łada Samara co skutkowało dalszym przesunięciem terminu wprowadzenia do produkcji Tavrii. Ostatecznie plan ten udało się zrealizować dopiero w 1988 roku. Właśnie wtedy rozpoczęto seryjną produkcję Tavrii.

ZAZ Tavria 1102 – dostępna gama modelowa oraz pierwsze modernizacje

ZAZ Tavria 1102
Deska rozdzielcza modelu ZAZ 1103 Slavuta

Od momentu rozpoczęcia produkcji w roku 1988 ZAZ Tavria uznawany był za model nowoczesny, ale tylko w odniesieniu  do Zaporożca. Na uwagę zasługuje silnik chłodzony cieczą, który został umiejscowiony z przodu. Napędzał on przednie koła co w porównaniu z Zaporożcem było nowoczesnym rozwiązaniem. Z całej gamy nadwoziowej najpopularniejszy okazał się 3-drzwiowy hatchback. Do napędu od samego początku posłużył gaźnikowy, 4-cylindrowy silnik o pojemności nieco ponad litra i mocy około 51 koni mechanicznych. W skład układu napędowego wchodziła jeszcze 5-biegowa manualna skrzynia biegów. W porównaniu do innych produktów tamtejszej modernizacji Tavria legitymowała się stosunkowo nowoczesnym zawieszeniem. Zawieszenie wszystkich kół było niezależne. Z przodu pojawiły się między innymi kolumny MacPhersona.

Pierwszych modyfikacji Tavria doczekała się w roku 1991. Choć nie były one duże, w pewien sposób odmładzały ten model. Przede wszystkim zmieniono niektóre z elementów wnętrza. Zabieg ten miał na celu nieco odmłodzić archaiczny wygląd deski rozdzielczej. Jeśli chodzi o zmiany stylistyczne, to w 1991 roku zdecydowano się zmienić reflektory przednie. Dotychczas stosowano te produkcji czechosłowackiej. Po zmianach we wszystkich modelach wykorzystano reflektory produkcji ukraińskiej. Na kolejne zmiany klienci musieli poczekać do roku 1998. Właśnie w tym roku podczas salonu motoryzacyjnego w Kijowie zaprezentowano odmłodzony model. Mowa o modelu ZAZ 1102 Tavria Nova. Była to pierwsza odmiana wyprodukowana we współpracy z inżynierami Daewoo. Łącznie wprowadzono około 200 zmian.

ZAZ Tavria 1102 – kolejne lata produkcji

zaz tavria 1112 w kolorze czerwonym niczym ALFA
zaz tavria 1112 w kolorze czerwonym niczym ALFA

Pierwsza poważniejsza zmiana stylistyczna polegała na zastosowaniu nowego wzoru osłony wlotu powietrza. Zmiany nie ominęły także wnętrza. Po roku 1998 stosowano nowe wzory tapicerskie oraz zmieniono samą kolorystykę wnętrza. Silnik został wyposażony w mocniejszy rozrusznik, wykorzystano szersze koła, a potencjalny klient miał do wyboru dwie wersje wyposażenia: Standard oraz Lux. W kolejnych latach po roku 2000 skupiono się także na modernizacji jednostki napędowej. Nowa, mocniejsza jednostka napędowa została wprowadzona do oferty w 2000 roku i legitymowała się mocą około 58 koni mechanicznych. Rok 2001 i 2002 to kolejne wersje silnikowe. Na uwagę zasługuje silnik oznaczony symbolem MeMZ-3071, który był wyposażony we wtrysk paliwa. Jednostka ta legitymowała się mocą 66 koni mechanicznych.

Kres silników gaźnikowych w Tavrii to rok 2006. Właśnie wtedy na Ukrainie wprowadzono normę emisji spalin Euro 2. Kolejne lata to przede wszystkim plany zakończenia produkcji już w 2007 roku. Miało się tak stać dokładnie 1 stycznia tego roku. Realia rynkowe okazały się jednak inne co skłoniło producenta do kontynuacji produkcji. Na rynku cały czas istniał popyt na ten model, przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę nowego auta. Klientom nie przeszkadzała też dość przestarzała jak na te lata technologia zastosowana w tym modelu. Ostatecznie produkcję zakończono w czerwcu 2007 roku.

ZAZ Tavria 1102 – to także wersje specjalne oraz epizod Polski

ZAZ Tavria 1102
Tak wyglądała Łada Tavria

Gama modeli specjalnych obejmowała przede wszystkim wersje towarowe o zwiększonych możliwościach przewozowych. Podstawą tych odmian była jednak standardowa wersja hatchback. Powstanie tych odmian datuje się na rok 1991 oraz 1992. Były one oznaczone symbolami 110240 oraz 110260. Przy każdym z tych modeli zastosowano dopisek Universal, który miał zwrócić uwagę klienta na uniwersalny charakter tych odmian. Jednak o praktyczności obu wersji można dyskutować. Obie odmiany miały nawiązywać do popularnych na zachodzie wersji kombi. Najbardziej charakterystycznym elementem była tylna klapa wykonana z tworzywa sztucznego, nawiązująca wyglądem do aut w wersji kombi.

Mało kto wie, ale Tavria była także składana w Polsce. Jego montażem w Łodzi zajęła się firma Damis. Początki produkcji, a w zasadzie składania Tavrii w naszym kraju datuje się na rok 1995. Polska odmiana nieco różniła się od ukraińskiej siostry. Przede wszystkim ze względu na zastosowanie czeskich katalizatorów firmy Drupol. Modyfikacja ta wynikała z konieczności spełnienia norm czystości spalin. Wówczas były one nieco bardziej rygorystyczne niż na Ukrainie. Modele składane w Polsce różniły się też kilkoma innymi elementami. Montowano inne opony, akumulatory oraz świece zapłonowe, które były dostarczane przez polskie przedsiębiorstwa. Inne były także płyny eksploatacyjne.

Zobacz również: Audi F103 – niemiecka klasa średnia sprzed lat

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia