Zatrzymywanie prawa jazdy wbrew konstytucji? W obronie kierowców staje Rzecznik Praw Obywatelskich 

1343

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zatrzymywanie prawa jazdy wbrew konstytucji?
Zatrzymane prawo jazdy można odzyskać już po miesiącu

Zatrzymywanie prawa jazdy wbrew konstytucji? W obronie kierowców staje Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich stanął po stronie kierowców i wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego ze skargą dotyczącą zatrzymywania praw jazdy za przekroczenie 50km/h w terenie zabudowanym. – „Zatrzymanie prawa jazdy na podstawie decyzji policjanta, bez możliwości obrony swoich racji przed sądem łamie zapisy konstytucji” – jak podaje portal scigacz.pl, twierdzi RPO.

Zatrzymywanie prawa jazdy wbrew konstytucji?
Zatrzymywanie prawa jazdy wbrew konstytucji?

Obecnie, zgodnie z przepisami, kiedy w terenie zabudowanym przekroczymy prędkość o 50km/h zostajemy pozbawieni prawa jazdy na trzy miesiące. Starosta podejmuje taką decyzję jedynie na podstawie zawiadomienia policjanta o popełnieniu wykroczenia. Kierowca nie ma możliwości obrony – a co za tym idzie – kara zostaje wymierzona przed udowodnieniem mu jakiejkolwiek winy. Jak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, takie działanie łamie poszanowanie praw i wolności obywatelskich, w tym także Konstytucję.

Zatrzymanie prawa jazdy łamie podstawowe prawa?

Wątpliwości co do zabierania praw jazdy wzbudzają przede wszystkim nieprecyzyjne urządzenia do pomiarów prędkości lub zdjęcia z fotoradarów, gdzie kierowca kwestionuje prowadzenie przez niego samochodu. W momencie przyznania się do winy prawo jazdy zostaje zatrzymane na 3 miesiące i po wszystkim. Problemy zaczynają się, kiedy kierowca przekonany jest, że nie popełnił wykroczenia i nie przyjmuje mandatu. Wtedy sprawa trafia do sądu, ale wyrok i tak wykonywany jest natychmiastowo – czyli decyzją starosty przez kwartał nie możemy prowadzić pojazdu. W sądzie po udowodnionej niewinności możemy ubiegać się jedynie o odszkodowanie.

Jak myślicie będzie kolejna zmiana przepisów na korzyść kierowców?

Przeczytaj też Volvo dziękuje polskim strażakom – piękny gest szwedzkiego producenta

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia