Więcej fotoradarów na polskich drogach do końca 2020 roku

Napisany przez: Katarzyna Skrzypczak

Opublikowany dnia: Gru 10, 2018

Nowe fotoradary na polskich drogach

Więcej fotoradarów na polskich drogach - projekt o wartości 162 mln zł.

Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała zgodę, aby wykorzystać pieniądze z Unii na rozbudowę sieci fotoradarów na polskich drogach. I tak do końca 2020 r. ich liczba może się nawet podwoić. Chodzi konkretnie o wart 162 mln zł projekt "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" - czytamy w "DGP".

Więcej fotoradarów na polskich drogach - dofinansowanie z Unii Europejskiej

Jak podaje "DGP", inspekcji nie stać na tak duże wydatki, dlatego postanowiła wystąpić o fundusze z Unii Europejskiej. W lutym ITD złożyła stosowny wniosek do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. CUPT wydał pozytywną decyzję i na polskich drogach pojawią się nowe fotoradary. "Umowa o dofinansowanie UE dla tego projektu zostanie podpisana do końca tego roku" - mówi gazecie Łukasz Wenerski z CUPT. Więcej fotoradarów na polskich drogach

Więcej fotoradarów na polskich drogach pod koniec 2020 roku

Jak donosi "DGP" pierwsze fotoradary pojawią się pod koniec 2020r., a ich instalacja może potrwać nawet do 2021 r. Gdzie się one pojawią, jeszcze nie wiadomo. Dziś przy polskich drogach stoi 431 fotoradarów, a uzupełnia je 30 systemów odcinkowego pomiaru prędkości, 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle i 20 nieoznakowanych radiowozów - wylicza gazeta.

Więcej fotoradarów na polskich drogach - kto będzie nadzorował fotoradary?

Podczas tej sposobności pada pytanie - kto w przyszłości będzie sprawował władze nad fotoradarami, czy w dalszym ciągu będzie to ITD czy jednak już policja? - Obecnie nadzór nad fotoradarami pełni ITD, a konkretnie działające w jego strukturach Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). To ta jednostka zarządza siecią 431 urządzeń umieszczonych na masztach, 29 mobilnych rejestratorów (nieoznakowane pojazdy ITD), 30 systemów odcinkowego pomiaru prędkości i 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. Jednym z rozwiązań projektu jest przekazanie kompetencji dotyczących systemu urządzeń rejestrujących do Komendy Głównej Policji - potwierdza Ministerstwo Infrastruktury. Więcej fotoradarów na polskich drogac Jednak fotoradary prędko nie trafią w ręce Policji. – Ministerstwo Infrastruktury obecnie nie prowadzi prac nad projektem ustawy przekazującej policji odpowiedzialność za system fotoradarów, ale rozważa możliwość przekazania zadań związanych z zarządzaniem urządzeniami rejestrującymi do policji. Wypracowane rozwiązanie w tym zakresie będzie przedmiotem uzgodnień z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – informuje Szymon Huptyś, rzecznik MI.

Przeczytaj Prawidłowe ciśnienie w oponach - warto o nim pamiętać

Avatar Katarzyna Skrzypczak

Katarzyna Skrzypczak