Więcej fotoradarów na polskich drogach – projekt o wartości 162 mln zł.
Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała zgodę, aby wykorzystać pieniądze z Unii na rozbudowę sieci fotoradarów na polskich drogach. I tak do końca 2020 r. ich liczba może się nawet podwoić. Chodzi konkretnie o wart 162 mln zł projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” – czytamy w „DGP”.
Więcej fotoradarów na polskich drogach – dofinansowanie z Unii Europejskiej
Jak podaje „DGP”, inspekcji nie stać na tak duże wydatki, dlatego postanowiła wystąpić o fundusze z Unii Europejskiej. W lutym ITD złożyła stosowny wniosek do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. CUPT wydał pozytywną decyzję i na polskich drogach pojawią się nowe fotoradary. „Umowa o dofinansowanie UE dla tego projektu zostanie podpisana do końca tego roku” – mówi gazecie Łukasz Wenerski z CUPT.
Więcej fotoradarów na polskich drogach pod koniec 2020 roku
Jak donosi „DGP” pierwsze fotoradary pojawią się pod koniec 2020r., a ich instalacja może potrwać nawet do 2021 r. Gdzie się one pojawią, jeszcze nie wiadomo. Dziś przy polskich drogach stoi 431 fotoradarów, a uzupełnia je 30 systemów odcinkowego pomiaru prędkości, 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle i 20 nieoznakowanych radiowozów – wylicza gazeta.
Więcej fotoradarów na polskich drogach – kto będzie nadzorował fotoradary?
Podczas tej sposobności pada pytanie – kto w przyszłości będzie sprawował władze nad fotoradarami, czy w dalszym ciągu będzie to ITD czy jednak już policja?
– Obecnie nadzór nad fotoradarami pełni ITD, a konkretnie działające w jego strukturach Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). To ta jednostka zarządza siecią 431 urządzeń umieszczonych na masztach, 29 mobilnych rejestratorów (nieoznakowane pojazdy ITD), 30 systemów odcinkowego pomiaru prędkości i 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. Jednym z rozwiązań projektu jest przekazanie kompetencji dotyczących systemu urządzeń rejestrujących do Komendy Głównej Policji – potwierdza Ministerstwo Infrastruktury.
Jednak fotoradary prędko nie trafią w ręce Policji. – Ministerstwo Infrastruktury obecnie nie prowadzi prac nad projektem ustawy przekazującej policji odpowiedzialność za system fotoradarów, ale rozważa możliwość przekazania zadań związanych z zarządzaniem urządzeniami rejestrującymi do policji. Wypracowane rozwiązanie w tym zakresie będzie przedmiotem uzgodnień z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – informuje Szymon Huptyś, rzecznik MI.