Opel Calibra Turbo – już nie taki obciachowy
Szybkie coupe dla ludu, symbol obciachu, rarytas na rynku wtórnym – droga, jaką przebył Opel Calibra Turbo, by stać się pełnoprawnym youngtimerem, nie była usłana różami. Kilkanaście lat temu, gdy niemiecki klin zaczął gwałtownie tracić na wartości, upodobali go sobie fani tuningu, niekoniecznie wykonywanego z gustem i smakiem. Tamci chłopcy jednak już dorośli, a nowe pokolenie ma inne zabawki. Calibra jest za to coraz częściej doceniana przez miłośników młodych klasyków i nic dziwnego. Mocny silnik, napęd na cztery koła, atrakcyjne nadwozie i malejąca podaż – to wystarczy, aby samochód był godny szczególnej troski i opieki.
Opel Calibra Turbo – szybszy od V6
Wygląda niepozornie. Ot, zwykła Calibra. Uważny obserwator zauważy jednak 16-calowe felgi z lekkich stopów i podwójny układ wydechowy. Tylko tyle odróżnia turbodoładowany wariant od pozostałych wersji niemieckiego coupe. Dyskretne nadwozie, w żaden sposób nie zdradza potencjału, jaki drzemie w następcy Manty B. Teoretycznie, na szczycie oferty modelowej znajdował się wariant z silnikiem 2,5 V6. To jednak opisywana wersja była najbardziej sportową.
W wersji wolnossącej, dwulitrowa jednostka generowała 150 KM. Wariant uturbiony dołożył do tej puli jeszcze 54 KM. To wystarczyło, żeby niemałe coupe mogło osiągnąć pierwszą setkę w czasie 6,8 sekundy. Dane fabryczne mówią o prędkości maksymalnej na poziomie 245 km/h, ale nie jest tajemnicą, że Calibra Turbo, bez większego wysiłku mogła przekroczyć 250 km/h. Za przeniesienie mocy na obie osie odpowiadała 6-biegowa skrzynia Getrag. Napęd był rozdzielany za pomocą sprzęgła wielopłytkowego.
Opel Calibra Turbo – trudna sytuacja rynkowa
Niemieckie coupe było oferowane także z jednostkami wolnossącymi, 4- i 6-cylindrowymi, ale to właśnie wariant doładowany był najbardziej sportowy. Z tego właśnie względu, osoby szukające dobrze rokującego youngtimera, skupiają się właśnie na tej wersji. Niestety, na rynku polskim podaż jest skromna, a egzemplarzy, które nie zostały poddane modyfikacjom, można szukać ze świecą. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja na rynku niemieckim, ale myli się ten, kto sądzi, że dobrze utrzymany egzemplarz można kupić za marny grosz.
Wiele części zamiennych można dopasować z innych modeli z gamy Opla. Trudniej dostępne są podzespoły, które można nazwać typowymi dla tej wersji – elementy przeniesienia napędu (nietrwałe) i turbosprężarka.
grafika tytułowa: CC BY-SA 3.0; autor: Plopo65; źródło: wikimedia
1. CC BY 2.0; autor: Adam Woodford; źródło: wikimedia