Jaguar XJ Mark I – najszybsza limuzyna świata

642

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jaguar XJ Mark 1 - źródło zdjęcia: wikipedia, autor: OSX

Jaguar XJ Mark I

Produkcja Jaguara XJ rozpoczęła się w 1968 roku. XJ od początku był uznawany za flagowy model Jaguara, klasyfikowany jako auto klasy wyższej. Jaguar XJ Mark 1 był produkowany aż do 1992, jednak w rzeczywistości w tym czasie pojawiły się 3 serie auta, gdzie każda była odnawiana. Ja dziś opiszę model który zadebiutował jako pierwszy i wyznaczył trendy modelu który do dziś jest najważniejszym i najbardziej prestiżowym modelem Jaguara.

Jaguar XJ Mark 1 – źródło zdjęcia: wikipedia, autor: The Car Spy

Jaguar XJ Mark I – debiut limuzyny

„Mr. Jaguar”, czyli stwórca tej brytyjskiej marki Sir William Lyons przed premierą XJ 1 serii zapewniał, że to będzie najlepsze auto w historii marki. Auto jak na tamte czasy było bardzo luksusowo wyposażone jak na Jaguara przystało. Komfortową jazdę umożliwiało wspomaganie kierownicy oraz możliwość dokupienia klimatyzacji. W standardzie otrzymywano skórzane siedzenia. Ciekawym rozwiązaniem były dwa zbiorniki paliwa do których były 2 oddzielne wlewy umiejscowione powyżej tylnego nadkola. Takie rozwiązanie było znane już z poprzednich modeli Mark X oraz S-Type.

Jaguar XJ Mark 1 – źródło zdjęcia: wikipedia, autor: The Car Spy

Jaguar XJ Mark 1 – najszybsza limuzyna świata

Do wyboru na początku były 2 silniki o pojemności 2,8l oraz 4,2l o mocy 180KM oraz 245KM. Jednak w lipcu 1972 roku na rynek weszła wersja V12 o pojemności aż 5,3l o mocy aż 309KM. Był to jedyny czterodrzwiowy samochód z tak dużym motorem. Tym samym pozwalając osiągać prędkość 225 km/h stał się najszybszym czteromiejscowym samochodem na świecie. Dziś może taka prędkość by nikogo nie zachwyciła jednak w tamtych czasach Jaguar robił piorunujące wrażenie. Wersja z 12 cylindrowym motorem dostała oznaczenie XJ12.

Jaguar XJ12 – źródło zdjęcia: wikipedia, autor: Charles01

Jaguar XJ Mark 1 – rynek aut używanych

Jaguarów XJ 1 serii wyprodukowano w ilości 98227 sztuk. Najwięcej, bo prawie 60 tysięcy było z silnikiem 4,2l. Wersji 12 cylindrowych wyprodukowano niewiele ponad 3 tysiące i to właśnie te wersje są najbardziej pożądane przez poszukiwaczy klasyków. Obecnie bardzo ciężko znaleźć w ogłoszeniach model właśnie z tym silnikiem. Wersje 2,8 oraz 4,2 można trafić na portalach z ogłoszeniami, a ceny za w miarę ładne egzemplarze przekraczają 30 tysięcy. Nie jest to raczej zbyt wygórowana cena za to co otrzymujemy w zamian. Jednak największy problem to dostępność części zamiennych i przede wszystkim ich koszt.

Zobacz także Auto z historią – Niezawodny Mercedes W114

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Przeczytaj jak znaleźć najlepszy warsztat.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia