Jakie błędy najczęściej popełniają młodzi kierowcy?

476

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Drogowe impresje

Młodzi kierowcy – czyli jacy?

Młodzi kierowcy nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród starych kierowców, którzy przejechali już kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy kilometrów. Dzieje się tak z przekonania, że młodzi kierowcy, którzy dopiero co zdali egzamin, nie umieją „odnaleźć” się na drogach i nie umieją dostosować swoich umiejętności do warunków atmosferycznych. Niestety, młodzi ludzie w większości mają „ciężką nogę” do gazu, a co za tym idzie, częściej mają kolizję z powodu nie opanowania czy nie wyhamowania pojazdu. Szacuje się, że wypadki drogowe są główną przyczyną śmierci osób w wieku 18-24 lata. Jakie błędy najczęściej popełniają „świeżaki”?

Młodzi kierowcy – nie zapinają pasów

Nie zapinanie pasów. Niby każdy wie, niby na kursie nas tego uczą, niby każdy stosuje. Niestety, jest moda na niezapinanie pasów, ale kto ją wymyślił? Doświadczony kierowca, który zna się na bezpiecznej jeździe wie, co może skutkować jeśli nie zapniemy pasów i pamięta by te pasy zapiąć. Młody kierowca nie liczy się z konsekwencjami jakimi są nie zapięte pasy, i na chwilę do sklepu czy do kolegi pojedzie bez zapiętych pasów. Pamiętajmy, że zapięte pasy wraz z poduszką powietrzną redukują ryzyko śmierci aż o 50%. Nie zapięcie pasów może skutkować tym, że wylecimy przez przednią szybę i doznamy obrażeń śmiertelnych.

Młodzi kierowcy

Młodzi kierowcy – wymuszają pierwszeństwo

Wymuszanie. Nie wiem czemu, ale to chyba już jest w nawyku młodych kierowców, że bardzo często wymuszają na drodze. Nie wiem, czy wiąże się to z nieznajomością znaków i zasad ruchu drogowego, czy niepewności na drodze. Skończyć to się może stłuczką i opróżnić nieco portfel młodego kierowcy. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że świeżaki za kółkiem mając pierwszeństwo, nie zwracają uwagi na to co dzieję się w około nich, a może to właśnie kto inny wymusił na nich pierwszeństwo. Siedząc za kierownicą trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo niemyślących kierowców nie brakuje.

Młodzi kierowcy – używają telefonu podczas jazdy samochodem

Następnym, ale nie mniej ważnym błędem podczas jazdy jest używanie telefonu komórkowego. Używając smartfona nie skupiamy pełnej uwagi na drodze, i na tym co się dzieje wokół. Żyjemy w czasach, gdzie te telefony używane są wszędzie, nawet w samochodzie ale w granicach rozsądku. Nie wyobrażam sobie, żeby jechać i jednocześnie pisać sms-a, a niestety nie jednokrotnie widzę to na drogach i nie, żebym znowu mówiła, że to młodzi kierowcy, ale tak właśnie jest, że przeważnie są to młode osoby. Ponadto, jeżeli używamy telefonu to nie trzymamy obu rąk na kierownicy i w nagłej sytuacji nie mamy jak się wybronić ze zdarzenia losowego. A młody kierowca nie ma takiego refleksu jak doświadczony.

Młodym kierowcom brakuje doświadczenia

Wyprzedzanie. Wyprzedzanie albo zmiana pasa to dla nowego kierowcy nie lada wyczyn. Większość kierowców, którzy dopiero co otrzymali uprawnienia ciężko jest wzorować się na lusterkach i odmierzyć odległość od samochodu. Dlatego ciężej jest im zmienić pas, a o wyprzedzaniu nie wspomnę. Ponadto, świeżaki często „siedzą na ogonie” samochodu, co również może skończyć się kolizją, wystarczy, że pojazd przed nim zahamuje.

Młodzi kierowcy

Każdy kierowca powie, że jeździ bezpiecznie i uważa na drodze. Żaden kierowca nie powie o sobie źle. Nie jest powiedziane, że młody kierowca jeździ źle, tak samo, że stary kierowca jeździ dobrze. Ale trzeba przyznać, że młodemu kierowcy brakuje doświadczenia i wiedzy.

Przeczytaj Zamarznięte szyby w samochodzie – jak sobie z nimi poradzić?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia