Maserati Quattroporte – kwintesencja stylu i luksusu

375

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Maserati Quattroporte

Maserati Quattroporte – kwintesencja stylu i  luksusu

Włosi od zawsze słynęli z produkcji aut wyjątkowych i luksusowych. W ten schemat idealnie wpisuje się Maserati Quattroporte. Przedsiębiorstwo Maserati zostało założone w Bolonii w 1914 roku. Założycielami przedsiębiorstwa byli bracia. We wcześniej wspomnianym 1914 roku Alfieri Maserati wraz z braćmi Bin do, Carlo, Ettore oraz Ernesto postanowili założyć własny warsztat samochodowy. Na początku budowali sportowe samochody dla innych producentów. Ostatecznie zajęli się jednak własną produkcją by z czasem stać się szanowanym producentem luksusowych samochodów, w tym aut sportowych. Marka działa do dzisiaj, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów jest Quattroporte.

Jest to luksusowy samochód osobowy produkowany pierwotnie od roku 1963 do roku 1969. Po krótkiej przerwie powrócono do jego produkcji w roku 1976 i trwała ona do roku 1990. Następnie po czteroletniej przerwie produkcję wznowiono w roku 1994. Z krótkimi przerwami twa ona do dzisiaj, a od 2012 roku produkowana jest szósta generacja tego pojazdu. Od samego początku każda generacja cechowała się charakterystycznym stylem oraz wysoką jakością wykonania. Auto od samego początku było także pojazdem luksusowym. Pod maską lądowały jednostki napędowe, które dysponowały odpowiednim zapasem mocy. To wszystko po to, aby dać jak najwięcej frajdy z jazdy zarówno na miejscu kierowcy jak i pasażera.

Maserati Quattroporte – tak to się wszystko zaczęło

Maserati Quattroporte
Maserati Quattroporte pierwszej generacji

Pierwsza generacja włoskiego, luksusowego pojazdu była produkowana w latach 1963 – 1969. Autorem projektu był Pietro Frua, który stworzył dla Maserati inny model oznaczony jako 5000 GT. Właśnie na tym modelu wzorował się tworząc pierwszą generację Quattroporte. Od początku pod maską wylądował silnik V8 o pojemności nieco ponad czterech litrów. Silnik dysponował mocą 256 koni mechanicznych, a napęd był przekazywany za pośrednictwem 3-biegowego automatu bądź 5-biegowej skrzyni manualnej. Od samego początku produkcja byłą bardzo niszowa. W 1966 roku na rynek trafiłą nieco zmodernizowana wersja. Największa zmiana dotyczyła silnika. Pod maską pojawiła się jednostka o pojemności 4,7 litra i mocy 290 koni mechanicznych. Łącznie wyprodukowano 772 egzemplarze tej generacji.

W 1974 roku światło dzienne ujrzała kolejna generacja Maserati Quatroporte. W owym czasie właścicielem Maserati był francuski koncern Citroen. Za projekt nadwozia odpowiedzialny był Marcello Gandini ze studia Bertone. W projekcie wykorzystano wiele podzespołów Citroena. Były to przede wszystkim podwozie, hydropneumatyczne zawieszenie czy silnik. Z racji na kryzys paliwowy w tamtych latach zdecydowano się wykorzystać zaledwie trzylitrowy silnik. Niestety jednostka ta byłą za słaba do ciężkiej limuzyny. Dopiero w 1975 roku pod maskę trafił silnik o pojemności 3,2 litra i mocy około 200 koni mechanicznych. W związku z bankructwem Citroena w 1974 roku powstało niewiele egzemplarzy drugiej generacji Quattroporte. Niestety współpraca z Francuzami okazałą się bardzo nieudana.

Maserati Quattroporte – kolejne lata, kolejne generacje

Maserati Quattroporte
Maserati Quattroporte trzeciej generacji w wersji Royale

Trzecia generacja Maserati Quattroporte produkowana byłą znacznie dłużej. Produkcja trwała 11 lat, od roku 1979 do roku 1990. Oznaczenie kodowe tej odmiany to Tipo AM 330. Protoplastą tej generacji były dwa studyjne modele, które światło dzienne ujrzały jeszcze w roku 1976. Medici I oraz Medici II, bo o nich mowa zaprojektowane zostały przez Giorgetto Giugiaro. W ich produkcji wykorzystano platformę Maserati. Auto technicznie jak i stylistycznie dobrze wpisywało się w tamte lata. Po raz pierwszy pojawiły się także wersje specjalne. Warto w tym miejscu wspomnieć o luksusowej odmianie Royale. Byłą ona wyposażona we wzmocniony silnik o mocy 300 koni mechanicznych, a pierwszy egzemplarz został przekazany dla ówczesnego prezydenta Włoch.

Od 1994 roku na rynku pojawiła się czwarta generacja Maserati Quattroporte. Tym razem projektantem nadwozia był Marcello Gandini, który stworzył także drugą generację. Przełomowe było to, że włoska limuzyna znacznie zmalała względem poprzedników. Dotycyzło to także silników. Początkowo pod maską pojawiła się jednostka o pojemności dwóch litrów i mocy 280 koni. Z biegiem lat pod maskę trafiały jednak coraz większe jednostki napędowe. W końcówce roku 1995 zastosowano silnik o pojemności 3,2 litra i mocy około 336 koni mechanicznych. Po raz pierwszy pod maską pojawiły się także turbosprężarki. Do momentu zakończenia produkcji w 2001 roku wyprodukowano sporą liczbę ponad 2800 egzemplarzy.

Maserati Quattroporte – współpraca ze studiem Pininfarina

Maserati Quattroporte
Maserati Quattroporte piątej generacji

Kolejną generację zaprezentowano 9 września 2003 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Produkowana była z kolei od 2004 do 2012 roku. Nadwozie piątej generacji zostało zaprojektowane przez włoskie studio Pininfarina. Linia auta mogła się podobać choć złośliwi zarzucali, że tył auta łudząco przypomina produkowaną w tamtym czasie Daewoo Nubirę. Z racji, że auto jest dość ciężkie, to pod maskę trafił silnik o pojemności 4,2 litra i mocy 400 koni mechanicznych. Ciekawostką jest fakt, że w celu równomiernego rozłożenia masy pomiędzy osiami silnik cofnięto za przednią oś, zaś skrzynię biegów przesunięto także do tyłu. Dzięki temu uzyskano bardzo dobre właściwości jezdne.

Z biegiem lat piąta generacja doczekała się faceliftingu. Wizualne zmiany polegały przede wszystkim na zastosowaniu reflektorów wykonanych w technologii LED. Zmiana ta dotyczyła zarówno przodu jak i tyłu auta. Odświeżono także przedni grill. Pod maskę trafiła mocniejsza jednostka o pojemności 4,7 litra i mocy 430 koni mechanicznych. Auto okazało się dość ponadczasowe i było produkowane do roku 2012. Ciekawostką związaną z tą generacją jest fakt, że po raz pierwszy Maserati zdecydowało się wykorzystać nadwozie typu kombi. Jest to model bardzo unikatowy, ponieważ w tym nadwoziu Maserati powstało zaledwie w czterech egzemplarzach. Nadano mu przydomek Bellagio.

Maserati Quattroporte – obecna generacja

Maserati Quattroporte
Maserati Quattroporte szóstej generacji, widok z tyłu

Najnowsza generacja ponadczasowej, włoskiej limuzyny produkowana jest od roku 2012. Pomimo że produkcję rozpoczęto w listopadzie 2012 roku to oficjalna premiera miała miejsce podczas Międzynarodowych Północnoamerykańskich Targów Motoryzacyjnych w Detroit w roku 2013. Konkretnie chodzi o styczeń. Do napędu posłużyły dwa silniki, jeden wykonany w technologii V6 zaś drugi to jednostka V8. Obie jednostki zostały opracowane przez Ferrari. Jednostka V8 ma 3,8 litra pojemności i dysponuje mocą 530 koni mechanicznych. Zmiany w porównaniu do poprzedniej generacji dotyczyły także skrzyni biegów. W najnowszej odmianie zastosowano 8 biegową automatyczną skrzynię ZF. Przekładnia ta bardzo dobrze współpracuje z obydwoma silnikami, zapewniając odpowiednie przyśpieszenie i płynną zmianę biegów.

Najnowszą odsłonę Maserati Quattroporte można nabyć w dwóch stylizacjach. Jak twierdzi sam producent każdy znajdzie coś dla siebie. Dla lubiących luksusową stylizację proponowana jest stylistyka GranLusso, zaś miłośnicy sportu mogą zdecydować się na odmianę GranSport. Od samego początku produkcji auto uznawane było za bardzo luksusowe. Zarówno wykonanie wnętrza jak i samo wyposażenie było wyjątkowe. Producent do dzisiaj chwali się, że Maserati Quattroporte to idealne połączenie luksusu i sportu. Każda generacja Quattroporte ma swój indywidualny charakter, który świadczy o wyjątkowości tego auta. Wyjątkowość ta niestety przekłada się na bardzo wysoką cenę zarówno modeli nowych jak i używanych.

Zobacz również: Jaguar XJS – brytyjska klasyka

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia