Jazda po alkoholu – czy wiesz, że…?

484

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Spożywanie alkoholu podczas jazdy
Spożywanie alkoholu podczas jazdy

Jazda po alkoholu – czy wiesz, że…?

Chociaż jazda po alkoholu jest zakazana, nadal wielu kierowców decyduje się wsiąść za kierownicę po spożyciu wysokoprocentowych napojów. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że stwarza to ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla nich, ale również dla innych użytkowników dróg. Nawet jeśli na szczęście nie dojdzie do żadnego wypadku, ani nie zostanie popełnione żadne wykroczenie to i tak w przypadku kontroli funkcjonariusz ma prawo skontrolować stan trzeźwości. Wystarczy, że podejrzewa, że kierujący jedzie na „podwójnym gazie”.

Badanie alkomatem czy pobranie krwi?

jazda po alkoholuWielu kierowców często błędnie wychodzi z założenia, że jeśli wybiorą badanie krwi zamiast alkomatem to zyskają na czasie i w trakcie badania w organizmie będą mieli niższe stężenie alkoholu – co za tym idzie – otrzymają niższą karę. Niestety rzeczywistość okazuje się być bardziej brutalna. Po pierwsze, jeśli policjant podejrzewa, że kierujący jest pod wpływem alkoholu ma prawo zabrać mu prawo jazdy na 30 dni do czasu wyjaśnienia sytuacji (otrzymania wyników z laboratorium). Po drugie, kary unikniemy tylko w przypadku kiedy wynik wynosi 0,00 promila. Krew pobierana jest trzykrotnie w równym odstępie czasowym. Jeśli znajduje się w niej jakakolwiek zawartość alkoholu do badania zostaje powołany biegły z zakresu toksykologii, aby zbadał jaka zawartość znajdowała się w organizmie w momencie kontroli. Na podstawie tych wyliczeń zostaje nałożona kara.

Jazda po alkoholu – Kiedy mówimy o wykroczeniu, a kiedy już o przestępstwie?

Zgodnie z polskim prawem możemy wyróżnić dwa poziomy stężenia alkoholu w organizmie – stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. A więc adekwatnie do tego ustanawiane są kary za wykroczenie i za przestępstwo. Pierwszy z nich oznacza, że w organizmie znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Wtedy możemy się liczyć z grzywną nawet do 5000 tysięcy złotych lub aresztem nawet do 30 dni. Sąd obligatoryjnie orzeka do tego zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W dużo gorszej sytuacji jest osoba, która postanowiła wsiąść „za kółko” w stanie nietrzeźwości, czyli mając ponad 0,5 promila we krwi. Wtedy kierowca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

Przeczytaj też Wadliwy akumulator doprowadził do śmierci?-Pozew przeciwko Tesli

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia