Pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed wejściem na jezdnie

3564

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pierwszeństwo dla pieszych

Pierwszeństwo dla pieszych zanim wejdą na pasy

W 2017 roku w Polsce doszło do 32 760 wypadków drogowych (w 25% z udziałem pieszych). Śmierć poniosło 873 pieszych, a rannych zostało 7587. Do śmierci pieszego dochodziło w co piątym potrąceniu wskutek nadmiernej prędkości auta. Główną przyczyną potrąceń było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – wynika z danych Komendy Głównej Policji.

Pierwszeństwo dla pieszych – tego chce Rzecznik Praw Obywatelskich

RPO chce bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych na pasach. Już teraz piesi wychodzą na pasy kiedy chcą, często nie oglądając się na to czy samochód jest blisko czy daleko i czy zdąży przejść czy nie. Liczy się to, że ma pierwszeństwo. Według Rzecznika Praw Obywatelskich grupa Pieszych, jest najsłabiej chronioną grupą uczestników ruchu drogowego. Dlatego domaga się zmiany przepisów, aby piesi mieli pierwszeństwo, zanim wejdą na pasy.

Pierwszeństwo dla pieszych

Pierwszeństwo dla pieszych – jakie szykują się zmiany?

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w sprawie pieszych do ministra infrastruktury. Wystąpienie jest efektem spotkań Adama Bodnara z przedstawicielami stowarzyszeń „Miasto Jest Nasze” i „Piesza Masa Krytyczna”. Teraz pieszy ma pierwszeństwo na jezdni, kiedy wejdzie na przejście, ale nie wcześniej. Nowe przepisy mają zapewnić pierwszeństwo pieszym już na chodniku przed wejściem na jezdnię. Kierowcy będą zatem musieli zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych. Zgodnie z rozporządzenia lipca 2002 roku, kierujący pojazdem zbliżający się do oznakowanego przejścia dla pieszych jest zobowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo osób znajdujących się na przejściu lub na nie wchodzących. Przepis ten nakazuje kierowcy zmniejszyć prędkość na tyle, aby mógł się zatrzymać przed przejściem – jeżeli pieszy na nim się znajduje lub na nie wchodzi.

Pierwszeństwo dla pieszych

Przepis o pieszych, którzy mają pierwszeństwo przed wejściem na przejście obowiązuje w krajach skandynawskich oraz w większości państw Europy Zachodniej. Według RPO liczba ofiar śmiertelnych (pieszych) jest w tych państwach niższa niż w Polsce. A Wy co o tym myślicie? Zgadzacie się z RPO?

Przeczytaj Nowe oznaczenia fotoradarów już niedługo

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia