Regeneracja wahaczy – czy to się opłaca?

1771

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Regeneracja wahaczy

Regeneracja wahaczy może przynieść spore oszczędności, ale nie zawsze

W czasach, kiedy części zamienne nie były dostępne od ręki, najpopularniejszą metodą przywracania samochodu do dobrego stanu była regeneracja zużytych podzespołów. Dziś rynek oferuje całą masę zamienników, jednak wciąż jeszcze zdarza nam się polegać na odnawianiu wyeksploatowanych części. Dotyczy to przede wszystkim niektórych elementów zawieszenia. Regeneracja wahaczy jest tańsza od wymiany zużytych na nowe, ale takie posunięcie nie zawsze jest opłacalne.

Regeneracja wahaczy – na czym to polega?

Niezbyt często zdarza się, że ramię wahacza ulega zużyciu. Właściwie, jeżeli element ten nie zostanie uszkodzony mechanicznemu lub nie skoroduje, bez przeszkód wytrzyma dziesiątki a nawet setki tysięcy kilometrów. Zużyciu podlegają przede wszystkim tuleje, łączące wahacz z nadwoziem lub ramą, oraz sworznie, odpowiedzialne za połączenie wahaczy ze zwrotnicą. W takiej sytuacji, można zastąpić zużyty wahacz nowym, ale można też wymienić jedynie wyeksploatowane elementy.

Tuleje wahacza da się wycisnąć z gniazd (przy użyciu prasy hydraulicznej), natomiast sworznie – po prostu odkręcić. W niektórych samochodach, element ten jest połączony z ramieniem wahacza przy pomocy nitów, ale nie oznacza to, że nie podlega wymianie. Nity można bez problemu zastąpić śrubami, załączonymi do zamiennika.

Regeneracja wahaczy – ile można zaoszczędzić?

Regeneracja wahaczy
1. Regeneracja wahaczy może okazać się opłacalna, ale taki zabieg nie jest możliwy w każdym przypadku

Trudno jest mówić o ogólnym koszcie regeneracji jednego wahacza. Ceny części zamiennych i usługi najczęściej zamykają się w przedziale 100-200 zł. Im droższy jest wahacz, tym bardziej opłacalna będzie naprawa, ale w wielu przypadkach, dotyczy to przede wszystkim popularnych modeli, koszt kompletnego wahacza (całkiem niezłej klasy zamiennika) to około 250 zł. W takim przypadku, opłacalność regeneracji stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Warto jednak pamiętać, że sytuacje, w których wszystkie elementy wahacza ulegają jednoczesnemu zużyciu, praktycznie nie występują. To, że sworzeń domaga się wymiany, nie musi oznaczać, że niebawem trzeba będzie wymienić także tuleje. Inna sprawa, w niektórych przypadkach, “uzbrojony” wahacz kosztuje znacznie więcej niż wspomniane wcześniej 250 zł.

Regeneracja wahaczy – kiedy nie należy tego robić?

Naprawa zużytego wahacza nie jest jednak możliwa w każdym przypadku. Dotyczy to podzespołów wykonanych z aluminium, w których sworzeń stanowi integralną część całości, a wypychanie tulei jest dość ryzykownym zabiegiem (aluminium jest delikatniejsze niż stal). Regeneracja wahaczy nie jest też zalecana w sytuacji, gdy kierowca nabył używany samochód ze sporym przebiegiem, którego historii nie może być pewien. W takim przypadku nie warto ryzykować, bowiem wahacze nie mogą być regenerowane bez końca. W toku eksploatacji (zwłaszcza na dziurawych drogach), ramię ulega nadwyrężeniu, a z czasem może też zacząć korodować.

grafika tytułowa: CC BY-SA 3.0; autor: Hustvedt; źródło: wikimedia

1. CC BY-SA 3.0; autor: RB30DE; źródło: wikimedia

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia