Zmiana pasa ruchu – zrób to szybko i bezpiecznie

0
385
Zmiana pasa ruchu

Zmiana pasa ruchu – zrób to szybko i bezpiecznie

Zmiana pasa ruchu jest jednym z najczęściej wykonywanych manewrów na drodze – i niestety jednym z najniebezpieczniejszych. Często przy wzmożonym ruchu na wielopasmowej drodze wydaje się nam, że sąsiedni pas porusza się znacznie szybciej niż nasz, prawda? No więc zmieniamy pas z myślą, że będziemy jechać szybciej i… deja vu. Dlaczego czasami nie warto tego robić i o czym należy pamiętać przy zmianie pasa ruchu?

Upewnij się, że zmiana pasa ruchu jest konieczna

Podczas wzmożonego ruchu na drodze, szczególnie w godzinach szczytu wielu kierowców na pewno nie raz odniosło wrażenie, że samochody na sąsiednim pasem poruszają się szybciej. W rzeczywistości nie zawsze jest to prawdą. Bardzo często prędkość ruchu na obu pasach jest podobna jednak, według badań to iluzja sprawia, że jest inaczej. Więc następnym razem najpierw zastanów się czy naprawdę jest sens zmieniać pas – jeśli nie, ruch stanie się jeszcze mniej płynny.

Nie zajmuj lewego pasa

Zmiana pasa ruchu Ruch w Polsce jest prawostronny. To oznacza, że zawsze podczas jazdy powinniśmy się trzymać możliwie najbliżej prawej strony. Każdy, kto zdawał prawo jazdy powinien o tym wiedzieć, jednak w praktyce często ta zasada nie jest przestrzegana. Pamiętaj – NIE UTRUDNIAJ WYPRZEDZANIA i nie zajmuj bezpodstawnie lewego pasa – zwłaszcza na autostradach i drogach ruchu szybkiego. “Jeśli tego nie zrobimy, kierowcy za nami mogą podejmować bardziej ryzykowne manewry. Są to np. wyprzedzanie z prawej strony. Może to prowokować do agresywnych zachować jak jazda na zderzaku.” – Mówią trenerzy bezpiecznej jazdy Renault. Ponadto jest to wykroczenie, za które możesz otrzymać mandat nawet do 500 zł i 2 punktów karnych.

Nie “wpychaj się” zmuszając innych do hamowania

Zmiana pasa ruchu powinna odbyć się szybko i płynnie. “Przed rozpoczęciem manewru powinniśmy osiągnąć przynajmniej taką samą lub wyższą prędkość niż samochody jadące za nami. W przeciwnym razie wjeżdżając na sąsiedni pas, przyczynimy się do powstania fali ostrego hamowania. Ze względu na opóźniony czas reakcji każdy kolejny samochód za nami będzie hamować później i coraz gwałtowniej, co może doprowadzić do kolizji – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Kierunkowskaz – nieodzowny przyjaciel dobrego kierowcy