Skarb Narodu – Ekspozycja klasyków na Żeraniu
Do niedawna jeszcze w mediach pojawiały się plotki o zainteresowaniu różnych inwestorów zagospodarowaniem i uruchomieniem jakiejś produkcji na terenach FSO w Warszawie. Jednak wraz z upływem czasu informacji pozytywnych w tym temacie było coraz mniej, a nowe plotki szybko potwierdzały się być tylko plotkami. Praktycznie każda nowa informacja była negatywna, a świetnym przykładem jest wyburzenie toru FSO. Czas na nową i to bardzo pozytywną wiadomość. W dawnej lakierni FSO powstaje ekspozycja samochód – Skarb Narodu. Trwają pracę których celem jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym odwiedzenie miejsca w którym powstawały polskie samochody.
Skarb Narodu – Ekspozycja klasyków na Żeraniu
Z pewnością jedną z najważniejszych informacji jest planowany termin otwarcia wystawy ustalony na maj 2019 roku. Prace na terenie dawnej lakierni już trwają, nawet stoi już kilka eksponatów. Docelowo będą tam Warszawy, Syreny, Duże Fiaty, Maluchy, Polonezy, Tarpany, Nysy i Żuki. Dodatkowo na wystawie będzie można zobaczyć ciekawe modele zagranicznych marek, a jednym z ciekawszych eksponatów ma być DeLorean DMC-12. Nie wszystkie auta będą w stanie idealnym, jednak dużo osób powie, że te auta nie były idealne już opuszczając fabrykę. Znajdzie się również miejsce dla motocykli, rowerów oraz innych eksponatów czasu PRL oraz tych pozostałych po działalności fabryki. Planowane są również wystawy tematyczne w bardziej odległych terminach.
Skarb Narodu – Lakiernia FSO
Ekspozycja będzie na dawnej lakierni FSO o powierzchni użytkowej przekraczającej 60 tys. m2. W tym miejscu auta „nabierały kolorów”. Budynek jest stosunkowo młody ponieważ został zbudowany w latach 1996-1998. Obiekt spełniał wszystkie nory europejskie, posiadał jedną z najbardziej nowoczesnych technologii na świecie w momencie budowy. Lakiernia dawała możliwość lakierowania nawet 60 nadwozi samochodowych w przeciągu godziny. Koszty budowy podobno wyniosły prawie 200 milionów dolarów. Miejsce z pewnością wpłynie na klimat ekspozycji. Cieszy to, że mimo słabego końca pięknej historii warszawskiego FSO, będzie można zobaczyć i poczuć klimat miejsca do którego jeszcze nie tak dawno ludzie chodzili do pracy, słychać było ciągły hałas maszyn i czuć było zapach farby.
I będę na bieżąco prezentował fakty z powstawania ekspozycji.
A jak już mówimy o ciekawych samochodach zobacz także Auto z historią – Fiat 126p Limuzyna – najdłuższy Maluch w Polsce