Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami – nie ignoruj drgań

1329

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami

Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami?

Kiedyś, aluminiowe felgi z niskoprofilowymi oponami stanowiły udogodnienie, zarezerwowane dla posiadaczy luksusowych limuzyn i sportowych bestii. Dziś, taki element wyposażenia można mieć nawet w miejskim hatchbacku. Niestety, nasza infrastruktura drogowa bardzo często nie nadąża za postępem, a dziury i wyrwy w jezdni z całą pewnością nie służą obręczom. Warto jednak wspomnieć, że pośrednio przyczynia się to pogorszenia stanu wielu innych podzespołów. Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami? Najpierw zastanówmy się, jak poprawnie rozpoznać objawy

W wielu polskich miastach i poza nimi, bardzo trudno jest nie spotkać się z głęboką wyrwą w jezdni. O ile w czasach, gdy standardem były stalowe felgi i opony o “balonowym” profilu, bardziej zagrażało to zawieszeniu niż kołom, tak dzisiaj to właśnie obręcze są najbardziej narażone na uszkodzenia.

O niewłaściwym wyważeniu kół świadczą przede wszystkim wibracje. Jeżeli problem dotyczy osi przedniej, te wyczuwalne są na kierownicy, zwłaszcza przy jeździe z prędkościami pozamiejskimi. Z kolei niewyważone koła tylnej osi, przenoszą wibracje na całą karoserię, przez co problem jest trudniejszy do rozpoznania. W obu przypadkach może też dojść do nierównomiernego zużycia bieżnika, które występuje na tych fragmentach opony, gdzie pojawia się odchylenie masy większe niż środek ciężkości.

Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami – dyskomfort nie jest jedynym efektem

Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami
Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami? Duże felgi łatwo ulegają uszkodzeniu, a skutki mogą być poważne

Bardzo dobrą praktyką jest wyważanie kół przynajmniej dwa razy w roku, przy sezonowej zmianie opon. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – jazda z niewyważonymi kołami niesie ze sobą więcej skutków niż tylko pogorszenie komfortu i nierównomierne zużycie bieżnika.

Pierwsza sprawa to bezpieczeństwo. Bicia radialne i/lub poprzeczne znacząco wpływają na pogorszenie sterowności auta. Objawia się to ściąganiem pojazdu przy przyspieszaniu i hamowaniu. Jeżeli problem pojawia się na tylnej osi, samochód staje się wyraźnie nadsterowny. Ponadto, wibracje przenoszone są na elementy zawieszenia i przeniesienia napędu, co przekłada się na skrócenie ich żywotności. Cierpią przede wszystkim łożyska, metalowo-gumowe łączniki i elementy toczne. a kiedy jest czas na wymianę opon? Czy ulegasz niebezpiecznym praktykom?

grafika tytułowa: CC BY-SA 3.0; autor: ProjectManhattan; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia