Audi 200 – poczciwy youngtimer

661

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Audi 200

Audi 200 – poczciwy youngtimer

W historii marki Audi możemy wymienić sporo modeli, które budowały pozycję tego producenta na rynku. Wśród nich były także bogato wyposażone limuzyny, które jednocześnie cechowały się dobrymi właściwościami jezdnymi. Przykładem takiego modelu było Audi 200. Było to auto osobowe typu sedan produkowane przez niemieckiego producenta w okresie od roku 1979 do roku 1992, czyli przeszło przez 13 lat. W przypadku modelu 200 można zauważyć bardzo wiele podobieństw do Audi 100. Niektórzy mawiają, że obie odmiany były wręcz bliźniaczo podobne. Nie jest to do końca prawda, ponieważ między dwoma modelami występowało naprawdę sporo różnic. Audi 200 miało z założenia być dużo bardziej komfortowe i prestiżowe.

Obie odmiany różniły przede wszystkim parametry. Pod maską Audi 200 montowano dużo mocniejszy silnik, który miał zapewnić osiągi na odpowiednim poziomie do klasy tego auta. Różnice znajdziemy także we wnętrzu. Większa odmiana, którą opisujemy w tym artykule miała o wiele bogaciej wyposażone wnętrze. Lista wyposażenia seryjnego i dodatkowego była o wiele dłuższa, a to wszystko po to, aby zapewnić kierowcy i pasażerom jak największy komfort podróżowania. Różnice można zauważyć także na zewnątrz auta. Odświeżona wersja C3 odróżniała się od Audi 100 chociażby zupełnie innymi lampami przednimi oraz zderzakami. To jednak tylko kilka przykładów różnic. Było ich znacznie więcej. Wspomnimy o nich w dalszej części artykułu.

Audi 200 – zastosowane rozwiązania techniczne

Audi 200
Audi 200 C3 – widok z tyłu

Charakterystycznym elementem Audi 200 były silniki, które jednocześnie miały zapewnić odpowiednią dynamikę oraz wysoki komfort podczas jazdy. W porównaniu do mniejszego brata, czyli Audi 100 pod maską 200 lądowały nieco większe jednostki napędowe. Były to przede wszystkim jednostki benzynowe. Mowa jest o pięciocylindrowych jednostkach rzędowych. Występowały one w trzech wariantach pojemnościowych. Potencjalny klient mógł wybierać między silnikami o pojemności 2,0; 2,1 oraz 2,2 litra. Wszystkie odmiany występowały w odmianie wolnossącej. Jednak jeżeli ktoś potrzebował większej mocy to mógł w przypadku silników o pojemności 2,1 oraz 2,2 litra zamówić wersję z turbodoładowaniem. Dysponowała ona większą mocą oraz lepszą elastycznością.

Za przeniesienie napędu odpowiadała zarówno skrzynia manualna jak też automatyczna. Manualna odmiana charakteryzowała się dość odporną konstrukcją i była pięciobiegowa. Dla osób ceniących komfort podróżowania niemiecki producent oferował także skrzynię automatyczną. Występowała ona w odmianie trzybiegowej. Ciekawostką są także wersje napędowe jakie były dostępne. Podstawowa wersja to tradycyjny napęd na przednią oś. Jednak w ofercie była również wersja z napędem na cztery koła, czyli słynnym napędem quattro. Napęd ten w tamtych latach był znakiem rozpoznawczym Audi. W tamtych latach napęd ten charakteryzował się równomiernym rozdzieleniem mocy silnika na wszystkie koła. Był przy tym bardzo niezawodny i w znacznym stopniu poprawiał właściwości jezdne samochodu.

Audi 200 – dbał o pasażerów w momencie kolizji poprzez system Procon-Ten

Audi 200
Audi 200 z początku produkcji

Audi od dawna słynie z wysokiego poziomu bezpieczeństwa oferowanego przez różne pojazdy tej marki. Nie inaczej było w przypadku Audi 200. Wartym odnotowania faktem jest informacja, że po roku 1988 model ten wyposażany był już w poduszkę powietrzną. Jednakże nawet wcześniej stosowano rozwiązania, które znacząco wpływały na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów w momencie wypadku. NA uwagę zasługuje układ Procon-Ten. To mechaniczny system bezpieczeństwa działający w dwóch fazach. Obie fazy aktywowały się w zależności od siły uderzenia. Z tymże do aktywacji drugiej fazy dochodziło w przypadku mocnego uderzenia, kiedy pierwsza faza działania systemu okazywała się niewystarczająca.

Działanie systemu było następujące. Był to tak naprawdę mechaniczny system bezpieczeństwa. W pierwszej fazie działania miał za zadanie chronić wnętrze samochodu. Działo się to w oparciu o system stalowych wzmocnień wbudowanych w drzwi samochodu. Ponadto w konstrukcji wykorzystano potężne aluminiowe profile w zderzakach, które z resztą karoserii były połączone specjalnymi buforami. Bufory te pochłaniały siłę uderzenia. W drugiej fazie aktywowały się stalowe linki w pasach bezpieczeństwa oraz w kokpicie. Linki te wciągały kierownicę w kierunku kokpitu po to, aby kierowca w nią nie uderzył. Rozwiązanie te nazywano bezpieczną kolumną kierowniczą i stosowano zanim pojawiła się poduszka powietrzna.

Audi 200 – nowoczesne rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa

Audi 200
Audi 200 widok z boku

Już w tamtych latach Audi nie oszczędzało na systemach bezpieczeństwa. NA uwagę zasługuje zastosowanie systemu ABS zapobiegającego blokowaniu się kół podczas gwałtownego hamowania. Jednak ABS to nie jedyny system, który pojawił się w limuzynie Audi. W aucie seryjnie pojawiał się także układ ASR. Działał on w taki sposób, że zapobiegał wpadnięciu w poślizg kół napędowych podczas ruszania samochodu. Miało to szczególne zastosowanie podczas ruszania na śliskiej nawierzchni na przykład śniegu, lub podczas wjechania jednym kołem w kałużę. Jak na tamte lata były to rozwiązania dość innowacyjne i niekoniecznie spotykane u innych producentów aut na szeroką skalę.

Wszystkie odmiany Audi 200 seryjnie wyposażone były w zagłówki. Ponadto dla wszystkich pięciu miejsc montowane były niezależne pasy bezpieczeństwa. Już wtedy zdecydowano się na sygnalizację niezapiętych pasów bezpieczeństwa. Jeżeli kierowca ich nie zapnie podczas jazdy to przez 30 sekund rozlega się sygnał dźwiękowy mający mu o tym przypomnieć. Ponadto na desce rozdzielczej świeci się odpowiednia kontrolka. Pomyślano także o najmłodszych pasażerach. Po raz pierwszy w tamtych latach seryjnie pojawiły się specjalne blokady tylnych drzwi. Po ich włączeniu drzwi można było otworzyć wyłącznie od zewnątrz. W tylnej półce znalazły się także specjalne uchwyty ułatwiające przypięcie fotelika dziecięcego.

Audi 200 – pakowna wersja Avant

Audi 200
Audi 100 czyli uboższa odmiana modelu 200

Poza wersją nadwoziową typu sedan model 200 wychodził także z nadwoziem typu Avant czyli popularnym kombi. Odmiany Avant są szczególnie poszukiwane jeżeli dołożymy do tego napęd quattro. Auta w takiej konfiguracji są coraz trudniejsze do zdobycia, a i całkiem dobrze trzymają cenę. Atutem tej odmiany jest także stylistyka, która na tle konkurencji z tamtych lat wydaje się dość ponadczasowa. Najbardziej topowe egzemplarze wyposażone były także w silnik turbodoładowany. Odmiany takie łączyły w sobie kilka cech pożądanych przez klientów. Przede wszystkim były bardzo pakowne i jednocześnie zapewniały wysoki komfort podróżowania także na nierównych nawierzchniach. Napęd quattro sprawiał,, że auto potrafiło dojechać w trudno dostępny teren.

Problemem niektórych odmian w wersji Avant może być korozja. Niektórzy tym faktem mogą być zdziwieni, ponieważ Audi słynęło z całkowicie ocynkowanego nadwozia. Tak to prawda. Jednak całkowity ocynk pojawił się dopiero w 1985 roku. Niestety nawet ocynkowane egzemplarze miewają niewielkie problemy z korozją w niektórych miejscach. Niezawodna okazuje się technika. Auto odwdzięcza się bezawaryjną eksploatacją pod warunkiem, że o nie należycie dbamy. W przypadku wersji z silnikiem turbodoładowanym należy obchodzić się z nim delikatnie dopóki silnik jest zimny. Ponadto należy pamiętać o regularnej wymianie oleju oraz płynów eksploatacyjnych. Jeżeli zapamiętamy te zasady to Audi odwdzięczy się długim okresem bezawaryjnej eksploatacji.

Zobacz również: NSU Ro 80 – mógł się podobać

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia