Układ klimatyzacji – sposoby na skuteczną dezynfekcję

125
układ klimatyzacji

Układ klimatyzacji – sposoby na skuteczną dezynfekcję

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu klimatyzacja w samochodzie nie była tak oczywistym wyposażeniem. W wielu przypadkach należało za nią sporo dopłacić. Obecnie stała się ona wręcz standardowym wyposażeniem i większość aut na rynku wtórnym jak i pierwotnym jest wyposażonych w ten układ. Jednak układ klimatyzacji to nie tylko same zalety. Klimatyzacja w samochodzie to także obowiązki, które ciążą na kierowcy. O ten układ należy w odpowiedni sposób zadbać, ponieważ gromadzi się w nim wilgoć. To z kolei przekłada się na pojawianie się w układzie grzybów oraz bakterii, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Układ klimatyzacji – w jaki sposób go zdezynfekować

układ klimatyzacji
O układ klimatyzacji należy dbać w odpowiedni sposób

Odpowiednia dezynfekcja polega przede wszystkim na zastosowaniu specjalistycznych preparatów. Ale to nie jedyna metoda służąca dezynfekcji. Najpopularniejsze są specjalne preparaty chemiczne w sprayu. Czyszczenie tymi środkami polega przede wszystkim na rozprowadzeniu preparatu na parownik klimatyzacji oraz bezpośrednio w kanałach wentylacyjnych. Jest to skuteczna metoda dezynfekcji, ale nie jedyna. Obecnie w czyszczeniu i dezynfekcji układu klimatyzacji stosuje się także ozonowanie oraz ultradźwięki. Tego typu metody służą do bezinwazyjnego czyszczenia. Dotyczy to wnętrza samochodu oraz kanałów wentylacyjnych. Jednakże jeżeli chcemy dokładnie pozbyć się drobnoustrojów z układu należy posiłkować się także preparatami biobójczymi. To one gwarantują nam pełną skuteczność.

Układ klimatyzacji – to wiele elementów, w tym także parownik

Jeżeli chcemy skutecznie zdezynfekować układ klimatyzacji nie możemy zapomnieć o parowniku. To właśnie w nim odkładają się i zalegają osady pełne bakterii i roztoczy. Aby skutecznie zdezynfekować i wyczyścić parownik klimatyzacji należy posłużyć się metodą ciśnieniową. Metoda ta polega na wykorzystaniu pistoleta pneumatycznego oraz metalowej sondy. Jedynie w ten sposób dostaniemy się do wnętrza parownika. Jedynie odpowiednio wysokie ciśnienie wypłucze zalegające osady i dokładnie oczyści wnętrze parownika. Jeżeli zależy nam na skutecznej dezynfekcji to nie możemy zapominać o tym elemencie. Jeżeli przez dłuższy czas parownik nie był czyszczony, to może okazać się, że konieczna jest jego wymiana.

Zobacz również: Klimatyzacja nie tylko latem