Ford Cougar – mało popularne Coupe

1750

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ford cougar
Ford Cougar, źródło zdjęcia wikipedia, autor: Rudolf Stricker

Ford Cougar – mało popularny Ford z nadwoziem Coupe

ford cougar
Mercury Cougar, źródło zdjęcia wikipedia, autor: IFCAR

Cougar zadebiutował na rynku w 1998 roku. Mimo dość dużych oczekiwań względem tego modelu nigdy nie był zbyt popularny, a wręcz sprzedawał się bardzo słabo w związku z czym produkcja zakończyła się cztery lata po rozpoczęciu i nie było kontynuacji. W Polsce nigdy nie trafił do sprzedaży, także wszystkie egzemplarze sprzedawane obecnie w Polsce są z zagranicy. Za oceanem auto było również sprzedawane jako Mercury Cougar. Auto posiadało nowoczesną sylwetkę coupe i było w stanie pomieścić 4 osoby. Wiele osób twierdzi, że Cougar miał zbyt nowoczesny wygląd przez który nie zdobył oczekiwanej popularności.

Ford Cougar – walka o klienta

Cougar został zbudowany na płycie podłogowej z Mondeo. Również elementy zawieszenia i silniki pochodzą z bardziej popularnego modelu. Do wyboru były dwa silniki o pojemnościach 2,0 oraz 2,5l V6. Moc generowana z tych jednostek wynosiła kolejno 130KM i 170KM. W niewielkiej ilości egzemplarzy występowały jeszcze wersje 2.5v6 ST200 o mocy 205 KM  oraz 3.0 V6 o mocy około 220 KM. W 2000 roku został przeprowadzony face lifting, który wpłynął na zarówno wnętrze, jak i wygląd zewnętrzny oraz silniki. W mocniejszym silników zredukowano delikatnie pojemność poprzez modyfikacje głowic i bloku. Ford próbował walczyć o klientów wprowadzając wiele wersji specjalnych (Special Edition, C2, Zn, XR, 35th Anniversary, Roush Edition, Futura). Modele te wyróżniały się głównie specjalnymi kolorami, innymi fotelami oraz ospojlerowaniem. W Europie była dostępna wyłącznie ostatnia wersja z wymienionych, wyróżniały ją między innymi inne wykończenia foteli niż standardowe, czujniki parkowania. Co ciekawe wersja ta była dostępna tylko w wersji ze słabszym silnikiem. Za stylistyczną pomyłkę można również uznać 16 calowe koła.

ford cougar
Nowy Ford Cougar, źródło zdjęcia wikipedia, autor: Rudolf Stricker

Ford Cougar – dostępność na rynku

Dziś Forda Cougara można kupić za stosunkowo niskie pieniądze. Ceny nie przekraczają 10 tys. za najbardziej zadbane egzemplarze. Cougary, które swoje już w życiu przeszły właściciele wyceniają nawet na 2 tysiące. O ile znalezienie standardowych jednostek na rynku wtórym jest dość łatwą sprawą ze względu na ilość ofert, to już kupno mocniejszych wersji (2.5v6 ST200 oraz 3.0 V6) praktycznie graniczy z cudem. Takie samochody raczej są oferowane na forach fanów Forda niż na portalach z ogłoszeniami. Właściciele dość często narzekają na usterkowość silników i awarie są zazwyczaj poważne. Najczęstszą bolączką jest wadliwy układ IMRC. Jednak jeśli ktoś jest w stanie tolerować różne bolączki, duże zużycie paliwa, może spokojnie się zdecydować na Cougara, bo chyba obecnie ten model ma lepszą opinię niż w latach produkcji i wciąż przykuwa uwagę przechodniów.

ford cougar
Mercury Cougar, źródło zdjęcia wikipedia, autor: IFCAR

Zobacz także Auto z historią – Ford Sierra

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia