Wymiana opon na letnie – kiedy należy to zrobić?

1216

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wymiana opon na letnie

Wymiana opon na letnie – kiedy należy to zrobić?

Coraz wyższe średnie temperatury dobowe za naszymi oknami skłaniają wielu kierowców do refleksji nad tym, czy to już pora na wymianę opon z zimowych na letnie. Odpowiednio duże spóźnienie z wymianą opon może pociągnąć za sobą różnorakie konsekwencje. Choć w Polsce nie ma póki co obowiązku sezonowej wymiany ogumienia, to coraz więcej kierowców tak robi. Szacuje się, że obecnie w ten sposób postępuje już ponad 85 kierowców w Polsce. Wymiana opon na letnie musi być przeprowadzona w odpowiednim momencie. To wszystko po to, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Oto kilka rad na ten temat.

Wymiana opon na letnie – kiedy należy zdecydować się na wymianę

wymiana opon na letnie
Decydując się na wymianę należy odpowiednio skontrolować stan ogumienia

Zgodnie z powszechnie krążącą opinią opony powinniśmy wymienić w momencie, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza przekracza 7 stopni powyżej zera. To podstawowa zasada, której należy się trzymać. Dzieje się tak, ponieważ powyżej tej temperatury opona zimowa może nie zapewniać nam optymalnej trakcji. To wynika z kolei z faktu, że mieszanka gumowa z której wykonana jest opona właśnie w takich temperaturach traci swoje właściwości. Wiele zależy też od pory w jakiej jeździmy samochodem. Należy pamiętać, że w okresie wiosennym bardzo często odnotowywane są jeszcze nocne i poranne przymrozki. W takich warunkach lepsza będzie opona zimowa.

Wymiana opon na letnie – na co zwrócić uwagę oraz czym grozi spóźnienie

Jeżeli za długo będziemy przemieszczać się na zimowych oponach przy wyższych temperaturach, to w ten sposób przyczynimy się do znacznie szybszego zużycia samej opony, co z kolei przełoży się na konieczność zakupu nowego kompletu. Przed samą wymianą należy dokładnie skontrolować stan ogumienia. Szczególnie po kilku latach eksploatacji na bieżniku oraz brzegach opony mogą pojawić się wybrzuszenia, pęknięcia, pęcherze powietrza lub rozwarstwienia. W takim przypadku będziemy musieli wymienić opony na nowe, gdyż w takim stanie nie nadają się one do jazdy. Warto o tym pamiętać robiąc coroczny przegląd ogumienia. Duże znaczenie ma także sam sposób przechowywania opon.

Zobacz również: Opony całoroczne – wady i zalety ich stosowania

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia