Peugeot 504 – stylowe auto rodzinne

507

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Peugeot 504

Peugeot 504 – stylowe auto rodzinne

Francuzi istnieją na rynku motoryzacyjnym od dawna. Kraj znad Sekwany może poszczycić się kilkoma producentami, którzy do dnia dzisiejszego całkiem dobrze odnajdują się w starciu z konkurencją. Jednego autom francuskim na pewno nie można odmówić. Zawsze, niezależnie od producenta, wyróżniają się na tle konkurencji. Raz wynika to ze stylistyki, a innym razem z zastosowanych rozwiązań technicznych. Nie inaczej było w przypadku Peugeota 504. Auto zadebiutowało w roku 1968 i od razu zyskało rzeszę fanów. Peugeot 504 produkowany był od roku 1968 do roku 1983 czyli przez przeszło 15 lat. Choć w Afryce lub Chinach produkcja trwała nawet do 2009 roku. Był to bezpośredni następca modelu 404. W procesie produkcyjnym wykorzystano wiele części od innych modeli tego francuskiego producenta.

Pisząć o Peugeocie 504 należy go sklasyfikować jako średniej wielkości samochód rodzinny. Niewątpliwie model ten cechował się sporym wnętrzem, a co za tym idzie idealnie nadawał się na samochód rodzinny. Auto było na tyle udaną konstrukcją, że w roku 1969 uzyskało tytuł europejskiego samochodu roku. Co prawda następca modelu 504 pojawił się już w roku 1979, to pomimo tego model produkowany był do roku 1983 w różnych wersjach nadwoziowych. Zarówno następca 504 czyli model 505 miał Do roku 1983 wyprodukowano wiele wspólnych części z innymi modelami takimi jak Peugeot 604 bądź Talbot Tagora. Do roku 1983 w Europie wyprodukowano trzy miliony egzemplarzy tego modelu.

Peugeot 504 – początki produkcji

Peugeot 504
Peugeot 504 w nadwoziu typu kombi, czyli odmianie Break, CC BY-SA 3.0

Oficjalnym miejscem premiery Peugeota był dwunasty Salon Motoryzacyjny w Genewie. Premiera odbyła się dokładnie we wrześniu 1968 roku. Jako pierwsza światło dzienne ujrzała odmiana nadwoziowa typu sedan. Rok później do produkcji wprowadzono bardziej usportowione wersje czyli dwudrzwiowe coupe oraz dwudrzwiowy kabriolet. W 1970 roku do produkcji wprowadzono natomiast najbardziej praktyczną odmianę czyli pięciodrzwiowe, pakowne kombi. Odmiany w tej wersji nadwoziowej oznaczane były jako Break. Samochód od razu przypadł do gustu potencjalnym klientom. Konstrukcja była na tyle udana, że na przykład w Chinach wersja nadwoziowa typu pick-up produkowana była aż do roku 2009.

Paleta silników szczególnie na samym początku produkcji nie była zbyt bogata. W zasadzie w ogóle nie możemy mówić o palecie, ponieważ na samym początku producent do modelu 504 oferował zaledwie jeden silnik. Była to czterocylindrowa jednostka o pojemności 1796 centymetrów sześciennych i mocy 82 koni mechanicznych. Jako jedyne urozmaicenie palety silnikowej można wspomnieć fakt, że dostępna była także mocniejsza odmiana o mocy 97 koni mechanicznych. Moc taką udało się osiągnąć w silnikach wyposażonych we wtrysk paliwa. Były one oznaczone symbolem Injection. Dopiero w roku 1970 producent zdecydował się dołożyć do oferty zupełnie nowy silnik. Byłto dopiero początek zmian, o których wspomnimy nieco niżej.

Peugeot 504 – zastosowane rozwiązania techniczne

Peugeot 504
Peugeot 504 Saloon, CC BY 3.0

Auto od strony technicznej prezentowało całkiem niezły poziom jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania. Za przeniesienie napędu odpowiedzialne były dwie skrzynie biegów. Pierwsza z nich to stosunkowo prosta czterobiegowa skrzynia manualna, która jednak całkiem nieźle spisywała się w tym modelu. Dla osób ceniących nieco więcej komfortu Peugeot oferował odmiany wyposażone w trzybiegową przekładnię automatyczną. Była ona oznaczona symbolem ZF 3HP22. Wiele działo się także jeśli chodziło o napęd samochodu. Standardowe odmiany były autami tylnonapędowymi. Jednakże we współpracy z firmą Dangel powstawały także odmiany z napędem 4×4. Ten rodzaj napędu montowany był w odmianach kombi oraz pick-up.

Jeśli chodzi o gamę silnikową, to oprócz wcześniej wspomnianej jednostki napędowej, Peugeot 504 w późniejszych latach produkcji otrzymał także inne silniki. W 1970 roku do oferty trafił zupełnie nowy, czterocylindrowy silnik o pojemności 1971 centymetrów sześciennych. W porównaniu do wcześniej opisywanej jednostki napędowej, silnik ten standardowo dysponował mocą 93 koni mechanicznych. Natomiast odmiana z wtryskiem paliwa osiągała moc 104 koni mechanicznych. Także w roku 1970 do oferty trafiła oszczędna jednostka wysokoprężna. Był to silnik także czterocylindrowy. Jednakże jego pojemność byłą znacznie większa i wynosiła dokładnie 2112 centymetrów sześciennych. Ze względu na technologię wysokoprężną jego moc nie była oszałamiająca i wynosiła 65 koni mechanicznych. Plusem tej jednostki napędowej było to, że była wytrzymała i oszczędna.

Peugeot 504 – popularny na całym świecie

Peugeot 504
Peugeot 504 Pick-up 4×4, CC BY 2.0

W całym okresie produkcji na rynek europejski powstało około trzech milionów egzemplarzy tego modelu. Zakończenie produkcji w Europie nie oznaczało jednak definitywnego końca produkcji tego modelu. Peugeot 504 był produkowany w różnych okresach jeszcze dużo dłużej. Okres produkcji zależał od kontynentu. do 2006 roku model ten był produkowany między innymi przez firmę PAN w Nigerii. Jeszcze dłużej bo do 2009 model ten produkowany był w Chinach. Co prawda dotyczy to wersji nadwoziowej typu pick-up, to nie zmienia to faktu, że auto było niezwykle popularne na wielu kontynentach. Nowsze odmiany nieco różniły się od protoplasty.

Peugeot 504 był także produkowany do roku 1999 w Argentynie. Jednakże w tym przypadku Peugeot 504 był nieco zmieniony względem oryginału. Szczególnie późniejsze modele odróżniały się przede wszystkim zmienionym przodem oraz tyłem samochodu. W celu unowocześnienia projektu zdecydowano się także na wykorzystanie zupełnie innego, odświeżonego wnętrza. Model ten po dziś dzień jest bardzo popularny w Afryce. NAjwiększą popularność zyskał wśród tamtejszych taksówkarzy. Dzieje się tak, ponieważ części do tego auta są tanie, pojazd dobrze spisuje się w terenie, a ponadto jeszcze do niedawna można było nabyć fabrycznie nowe egzemplarze. Szczególnie długo były one oferowane w Kenii oraz Nigerii. Peugeoty 504 jeszcze długo będą częstym widokiem na tamtejszych drogach.

Peugeot 504 – to także praktyczne auto towarowe

Peugeot 504
Peugeot 504 Coupe, CC BY-SA 3.0

Historia odmian towarowych sięga roku 1982. Dokładnie w tym roku w Paryżu odbyła się oficjalna premiera Peugeota 504 Pick-up 4×4. Auto powstawało we współpracy z firmą Dangel, która zajęła się kompleksową modyfikacją tej odmiany nadwoziowej. Odmiana ta od razu zyskała bardzo dużą popularność zarówno wśród nabywców prywatnych jak i wśród sił zbrojnych. Auto idealnie spisywało się także jako pojazd do celów turystycznych i campingowych. Na tak znaczą popularność złożyło się wiele czynników. Jako główne zalety nabywcy wskazywali przede wszystkim duże rozmiary. To sprawiało, że auto było niezwykle praktyczne i pakowne. Ponadto wyróżniało się wysoką jakością wykonania.

Peugeot 504 kojarzony jest przede wszystkim jako pick-up bądź auto z nadwoziem typu sedan. Jednak wspominając ten model nie można zapomnieć o jeszcze jednej wersji nadwoziowej. Mowa jest tutaj o jakże pięknej, usportowionej wersji, czyli Peugeocie 504 Coupe. W porównaniu do popularnego i masowo wytwarzanego sedana, odmiana typu Coupe to prawdziwy rarytas kolekcjonerski. W porównaniu do masowo wytwarzanych egzemplarzy, odmiany typu coupe powstało niezwykle mało. Wielu ekspertów motoryzacyjnych uważa, że usportowiona odmiana Peugeota 504 powinna mieć zmienione nazewnictwo co jeszcze bardziej podkreśliłoby indywidualny charakter tej odmiany. Standardowo Peugeot usportowioną odmianę sygnował dopiskiem Coupe po symbolu 504.

Zobacz również: Citroen 2CV – auto stulecia według Francuzów

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia