Porady dla wynajmujących samochód za granicą – na co zwrócić uwagę

497

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odwiedzając zagraniczne kraje coraz więcej osób decyduje się zwiedzać je na własną rękę. Rozwój firm oferujących wypożyczenie samochodów wzrasta stwarzając dla turystów atrakcyjną alternatywę dla wycieczek fakultatywnych i transportu publicznego.  Mobilność, większa swoboda i oszczędność czasu to jedne z nielicznych zalet wynajęcia samochodu. Dlatego też zdecydowaliśmy się przedstawić Wam kilka praktycznych porad dla wynajmujących samochód za granicą.

Aby wypożyczyć samochód za granicą musisz posiada Prawo Jazdy Międzynarodowe?

Bardzo istotną sprawą jest upewnienie się czy polskie prawo jazdy obowiązuje w kraju, w którym chcemy wypożyczyć samochód. W większości krajach europejskich oczywiście honorowany jest polski dokument. Lepiej jednak upewnić się czy aby na pewno będziemy legitymować się legalnym dokumentem. Jeśli okaże się, że w danym kraju jest ono niezbędne nie musisz się martwić, ponieważ aby otrzymać międzynarodowe potwierdzenie kwalifikacji do prowadzenia pojazdów wystarczy złożyć wniosek do Starostwa powiatowego, który rozpatrywany jest do 7 dni.

Wynajem samochodu wymaga odpowiedniego wieku i doświadczenia

Wiele wypożyczalni niestety (lub stety) zwraca uwagę na wiek i doświadczenie osoby wypożyczającej samochód. Młodzi kierowcy (zazwyczaj do 25 r.ż.) mogą zapłacić większą kwotę za wynajem pojazdu, a nawet – przy bardziej restrykcyjnych warunkach – nie dostać samochodu wcale. Przed wyjazdem – zwróćcie uwagę na wymagania wypożyczającego.

Oszacuj koszty

Jedna z najważniejszych kwestii, do których musicie się przygotować – to koszty. Przed wyjazdem zapoznaj się i porównaj oferty w internecie np. carfree.pl. Jest to dobra praktyka, ponieważ zazwyczaj wynajem przez Internet wychodzi znacznie taniej niż na miejscu – i oczywiście – pozwala nam zaoszczędzić więcej czasu i nerwów. Pamiętaj, że do ceny wynajmu należy doliczyć m.in. kaucję, cenę paliwa (w zależności od kraju będzie się ona wahać), opłaty drogowe i parkingowe oraz ubezpieczenie dodatkowe. Jest ono konieczne, ponieważ chroni wynajmującego przed poniesieniem kosztów w przypadku kolizji lub kradzieży samochodu. Wynajem samochodów okazuje się być nie tylko atrakcyjny dla osób fizycznych, ale także dla firm, które mogą z tego tytułu odliczyć podatek (więcej na ten temat: Wynajem auta w firmie a pełne odliczenie VAT)

Zapoznaj się dokładnie z warunki umowy dla wynajmujących samochód

Przed wynajęciem samochodu zawsze DOKŁADNIE czytaj warunki umowy. Sprawdź czy znajdują się w niej podstawowe wymagania np. nie obciążające nas w razie wypadku. Jest to m.in. ubezpieczenie CDW – zapewnienie, że firma nie będzie oczekiwała od nas poniesienia całkowitych kosztów w razie stłuczki i ograniczy tą wartość do zadeklarowanej kwoty. Zazwyczaj jest ona w granicach 500-1500 euro (cena może się zmieniać w zależności od klasy samochodu). Wypożyczalnie często oferują „lepsze” ubezpieczenia jak np. super CDW, które niemalże całkowicie zabezpieczają nas przed poniesieniem konsekwencji. Łączy się to z dodatkowymi kosztami jednak aby nie przepłacać można na własną rękę poszukać firm ubezpieczeniowych ( z pewnością cena ubezpieczenia będzie niższa). Przed podpisaniem umowy wynajmu zwróć także uwagę jakie ograniczenia zostały postawione tj. limit kilometrów, paliwo czy godziny pracy wypożyczalni (jest to istotnie, ponieważ wypożyczalnia może naliczyć nam dodatkowe koszty jeśli będziemy chcieli zwrócić auto poza godzinami pracy).

Co zrobić, aby nie dać się oszukać?

Niestety nieuczciwe praktyki niektórych firm wywołują u klientów strach przed wypożyczeniem samochodu. Zawsze należy zachować czujność, ponieważ to w naszym interesie jest, aby nie dać się oszukać. Przed odbiorem samochodu pamiętaj, aby dokładnie go obejrzeć (najlepiej w dziennym świetle) i zgłosić ewentualne szkody. Możesz także zrobić zdjęcia, aby w przypadku szkody udowodnić swoją niewinność.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia