Tachograf w każdym busie – Parlament Europejski przegłosował ustawę

0
208
Tachograf w każdym busie

Obowiązkowy tachograf w pojazdach o masie poniżej 3,5 tony

Parlament Europejski szykuje rewolucyjne zmiany, które dotkną branżę transportową. Osoby poruszające się samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,4 tony muszą zastosować się do nowych przepisów – traktujących ich jak kierowców zawodowych. To oznacza, że będą musieli zainstalować tachograf i mierzyć swój czas pracy jak kierowcy ciężarówek. Zmiana przepisów ma dotyczyć ok. 100 tys. pojazdów.

Rewolucyjne przepisy – obowiązkowy tachograf w każdym busie

Tachograf w każdym busiePrawie pewny jest już fakt, że kierowcy busów będą musieli robić ustawową przerwę w czasie pracy. Po wejściu nowych przepisów w życie samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 tony będą musiały być wyposażony w obowiązkowy tachograf oraz karty imienne, dzięki którym można kontrolować m.in. czas pracy kierowców, prędkość czy przejechany dystans. Do tej pory regulacje te nałożone były jedynie na zawodowych kierowców poruszających się ciężarówkami o masie powyżej 12 ton.

Jakie kary za nieprzestrzeganie przepisów?

Parlament Europejski nałoży nowe regulacje na przewoźników. Jednak jakie kary będą obowiązywać tych, co nie zastosują się do tych przepisów? Idealnym przykładem jest Francja, w której grzywny za brak rejestrowania czasu wynoszą od 90 do nawet 750 euro. Oczywiście, wszystko to ma na celu poprawę bezpieczeństwa. Kierowcy busów do tej pory nie mają limitu godzin pracy. Przez to często zdarza się, że jeżdżą po kilkanaście godzin z rzędu, kilka tygodni w trasie. Przemęczenie i dekoncentracja – to stwarza potencjalne niebezpieczeństwo na drodze.

Parlament Europejski już zatwierdził nowe przepisy. Jednak czy wejdą one w życie i czy będą dokładnie w takiej formie zatwierdzi już Komisja Europejska oraz Rada UE.

Pakiet mobilności – pomoc polskim kierowcom w Niemczech