Nissan odrzuci propozycję Renault? Wszystko na to wskazuje.

0
98
Nissan odrzuci propozycje

Nissan odrzuci propozycje Renault. Koncern chce równego traktowania

Jak podaje dziennik “Nikkei” nie będzie wielkiej fuzji motoryzacyjnej. Mowa tu o Nissanie, który odrzucił propozycję Renault dotyczącą integracji zarządzania we wspólnym sojuszu motoryzacyjnym. Japończycy chcą równości kapitałowej między firmami… Kadra dyrektorska Nissana zgodnie twierdzi, że nie jest traktowana na równi z Renault, a fuzja firm przy obecnych powiązaniach kapitałowych utrwaliłaby tą nierówność. Dyrektor Nissana Hiroto Saikawa nie zdradził czy owa propozycja od francuskiego partnera się już pojawiła. Renault także nie zabrał głosu w tej sprawie.

Renault wsparciem dla Nissana

A wszystko zaczęło się 20 lat temu, gdy Renault wsparło bankrutującego Nissana. Od tamtej pory oba koncerny stały się partnerami. W 2016r. do grona partnerów dołączyło Mitsubishi Motors. Francuska spółka kontroluje 43,4 proc. akcji Nissana (z prawem głosu), do którego należy z kolei 34 proc. Mitsubishi i 15 proc. udziałów Renault (bez prawa głosu).

Nissan odrzuci propozycje
Źródło: Nissan

Pomysłodawcą fuzji był Carlos Ghosn były prezes Nissana. To on miał rozwiązać niejasności pomiędzy stronami i dążyć do dalszego zacieśnienia między nimi współpracy. Przyszłość sojuszu koncernów stoi pod znakiem zapytania, ponieważ Ghosn od 19 listopada przebywa w areszcie.

Renault dąży do rozpoczęcia negocjacji

Pojawiają się przesłanki jakoby Renault dążył do ponownego rozpoczęcia negocjacji dotyczących połączenia dwóch firm w przeciągu 12 miesięcy. Póki co nic nie wiadomo. Musimy czekać na dalszy rozwój sytuacji…

Przeczytaj Prezes Renault Carlos Ghosn ponownie aresztowany