Fiat Bravo – 24 lata następcy Tipo

216
Fiat Bravo - źródło: wikipedia, autor: Tony Harrison

Fiat Bravo – 24 lata następcy Tipo

Fiat Bravo to auto które nie kojarzy się praktycznie nikomu z samochodem którzy może lub w przyszłości będzie nosić miano klasycznego. Jednak tak jak z różnymi innymi włoskimi samochodami, które nie są kojarzone zbyt dobrze, wprost proporcjonalnie do spadku liczby aut jeżdżących po ulicach zwiększa się liczba fanów, którzy widzą w nich coś więcej. Tak jest z następcą Fiata Tipo, który nie cieszy się zbytnią popularnością. Większość dostępnych egzemplarzy jest w bardzo słabym stanie, a egzemplarze których ceny przekraczają 3 tysiące złotych są prawdziwą rzadkością. Szukając informacji na forach czy warto, odpowiedź brzmi zazwyczaj – unikać wersji 2.0 HGT. Ze względu na wysokie koszty napraw i duże zużycie paliwa. Jakie wersje są najczęściej poszukiwane? 2.0 HGT 🙂

Fiat Bravo – źródło: wikipedia, autor: Corvettec6r

Fiat Bravo – dużo silników do wyboru

Kiedy patrzy się na listę silników dostępnych w Bravo, można być delikatnie zaskoczonym. Do wyboru było ponad 15 wersji silnikowych. Jeżeli chodzi o jednostki benzynowe zabawa zaczyna się od 2,0 155 20v i można powiedzieć, że kończy na 1,8 16V. Potem zostaje pełen wybór różnych wersji 1.6, 1.4 i tak aż do 1.2. Moc generowana z tych silników mieści się w przedziale od 75 KM (1.4 12v, SOHC/12) do 155KM we wspomnianym 2.0. Pozwala on na przekroczenie 210 km/h, a rozpędzanie do setki możliwe jest w 8 sekund. Wadą silników benzynowych jest to, że niezależnie od wersji ciężko w cyklu mieszanym zejść ze spalaniem poniżej 7 litrów na 100 km. Jak to zwykle bywa sytuacja ta się poprawia w niezniszczalnym silniku wysokoprężnym 1,9. W wersji 105 konnej możemy spokojnie zejść ze spalaniem do 5,5litra. A i osiągi nie są najgorsze, ponieważ sprint do setki trwa jakieś 10,5 sekundy.

Fiat Bravo – źródło: wikipedia, autor: Corvettec6r

Fiat Bravo – historią z Polską w tle

W pewien sposób Bravo zapisał się w kartach polskiej motoryzacji. Z bliźniaczymi modelami Bravo i Marea oraz Fiatami Punto i Ducato montowano go w tyskich zakładach Fiata. Nie odbywała się tam pełna produkcja, a montaż z gotowych elementów. W ten sposób z zakładów w Tychach wyjechały 3842 egzemplarze Fiata Bravo. Produkcja główna trwała we Włoszech w latach 1995 – 2001 w Piedimonte San Germano nieopodal wzgórza Monte Cassino.

Fiat Bravo – źródło: wikipedia, autor: Corvettec6r

Lubisz włoskie samochody? Poczytaj o Multipli z dawnych lat 🙂