Odmienny punkt widzenia czyli Bezpieczna Podróż w świat polityki gospodarki historii Arkadiusz Stempin

0
82

Trzeciomajowa audycja „Odmienny punkt widzenia, czyli Bezpieczna podróż w świat polityki, gospodarki, historii” poświęcona będzie – o, jakie zdziwienie – Konstytucji 3 Maja. Ale nie tylko.

Będzie, oczywiście, o samej Konstytucji, ale odniesiemy się do innych, przełomowych aktów prawnych – stąd trochę o amerykańskiej konstytucji i francuskiej Deklaracji.

Będzie historycznie, ale niektórzy mogą poczuć się nieco zdezorientowani – poszukując upadku I Rzeczpospolitej zapędzimy się w czasy o ponad dwieście lat wcześniejsze. Porozmawiamy o ostatnim Jagiellonie na polskim tronie o pierwszych władcach elekcyjnych, ale nade wszystko przyjrzymy się parszywej dynastii Wazów i ich najparszywszym przedstawicielem, czyli gościem, który spogląda z kamiennego słupa – zwanego kolumną – na otoczenie.

 Ale gdybyśmy tylko w tę stronę poszli, to zgubilibyśmy coś bardzo ważnego – rolę kościoła katolickiego w całej tej „aferze”. Wtedy – Kościoła przechodzącego do kontrofensywy, Kościoła występującego przeciw Reformacji, Kościoła po soborze trydenckim. i co to oznaczało dla Rzeczypospolitej i dla innych państw katolickich w Europie.

A skoro święto, to audycja będzie krótsza – zapraszamy po 17.00 do 18.00.