Weekend majowy 2019 – bilans na polskich drogach

0
139
Weekend majowy 2019

W dniach 30.04 do 5.05 odbyła się wielka policyjna akcja weekend majowy 2019 podczas której funkcjonariusze prowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne. Ich celem było zapewnienie bezpieczeństwa, porządku i płynności w ruchu drogowym.

Każdego roku podczas weekendu majowego możemy zauważyć zwiększoną ilość funkcjonariuszy, którzy na skutek zwiększonego ruchu na drogach czuwają nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego kontrolując m.in. prędkość, sposób przewożenia dzieci, stan techniczny pojazdów i stan trzeźwości kierujących.

Majowy weekend 2019

W porównaniu do roku ubiegłego, w omawianym okresie nastąpiła znacząca poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach. Według wstępnych danych, w czasie prowadzonych działań w całym kraju, doszło do 361 wypadków (mniej o 173), w których śmierć poniosło 28 osób (mniej o 22), a 441 osób zostało rannych (mniej o 215). Ponadto policjanci ujawnili 1815 kierujących będących pod działaniem alkoholu – o prawie 300 osób mniej niż w 2018 roku.

Pamiętajmy, aby nie tylko w majówkę i od święta dbać o:

  • rozwagę podczas jazdy i  przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. W szczególności: stosowanie się do ograniczeń prędkości, respektowanie praw pieszych
  • Niewsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie;
  • odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego;
  • wysoką kulturę jazdy i wzajemny szacunek.

Zobacz także Jedzenie w samochodzie – czy można za to dostać mandat?