Daewoo Nexia – z krótkim epizodem w Polsce

0
306
Daewoo Nexia - wersja 4d - źródło: wikipedia, autor: Rudolf Stricker

Daewoo Nexia to samochód należący do klasy niższej- średniej. Produkowane przez koreański koncern auto zadebiutowało w 1994 roku. Zastąpiło model Racer, który w Polsce praktycznie nie był znany. Nexia była modelem produkowanym na przełomie rozpoczęcia współpracy koreańskiego koncernu z FSO, dlatego jest u nas dość popularna w przeciwieństwie do jej poprzednika. Nawet przez rok model ten był montowany na Żeraniu. Teoretycznie Nexia po zerwaniu współpracy Daewoo z General Motors była pierwszym samochodem  stworzonym samodzielnie przez Koreańczyków. Teoretycznie, ponieważ jego poprzednik był modelem bliźniaczym do Opla Kadetta i wiele podzespołów Nexii wykorzystano z tamtej współpracy. To też sprawiało, że nigdy nie była nowoczesnym samochodem, ani wizualnie, ani technologicznie.

Daewoo Nexia – wersja 5d – źródło: wikipedia, autor: 328cia

Daewoo Nexia – główne informacje

Nexia występowała w 3 rodzajach nadwozia. Hatchback w wersji 3- i 5-drzwiowej oraz 4- drzwiowy sedan. Sedan posiadał całkiem spory bagażnik, bo aż 530 litrowy. Ogólnie jeśli chodzi o Nexie była dość ergonomicznym autem i nawet jazda w 5 osób w dłuższą trasę nie była abstrakcyjna. Największym problem tego auta była jakość użytych materiałów oraz ubogie wyposażenie. To jednak wpływało na niską cenę dzięki czemu było konkurencyjne. Dla bardziej wymagających była dostępna klimatyzacja, co jest dość oczywiste, natomiast skórzana tapicerka w opcjonalnym wyposażeniu już może zaskakiwać. Niewątpliwie zaletą tych aut są silniki. Benzynowe jednostki o pojemności 1.5 i 1.8 litra może nie były demonami szybkości, natomiast ich użytkownicy chwalą je za trwałość. Do wyboru była również skrzynia manualna 5-stopniowa oraz 4-stopniowy automat.

Daewoo Nexia – wersja 4d – źródło: wikipedia, autor: Dennis Elzinga

Daewoo Nexia – rynek wtórny

Dziś na rynku wtórnym ciężko znaleźć Nexię. Zróżnicowanie cenowe jest dość małe, bo ceny zaczynają się od kilkuset złotych do 3-4 tysięcy za najbardziej zadbane egzemplarze. Najwięcej egzemplarzy jest na bezpłatnych portalach z ogłoszeniami, ze względu na niskie ceny. Duży wpływ na niskie ceny ma fakt, że przez tyle lat większość samochodów dość mocno została zaatakowana przez rdzę. Problemy występują również z elektryką, skrzynią biegów i wspomnianymi marnymi plastikami. Plusem dla wciąż zainteresowanych modelem jest fakt, że każda usterka jest dość tania w naprawie i wiele napraw można przeprowadzić samemu ze względu na prostą konstrukcję. Jeśli chodzi o dostępność części nie ma większego problemu ze znalezieniem zarówno oryginalnych jak i zamiennych części. Warto też uważać na instalacje gazowe, które zazwyczaj są jednymi z tańszych i niestety nie najlepszych.

Zobacz także artykuł o Warszawie, która stała się limuzyną.