Niebezpieczne praktyki kierowców – sprawdź, czy je masz

244

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niebezpieczne praktyki kierowców

Jedna z podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy jakiej uczą młodych kierowców na kursach na prawo jazdy jest trzymanie obu rąk na kierownicy. W praktyce jednak okazuje się być zupełnie inaczej – papieros, kawa, szybkie śniadanie, korzystanie z telefonu w czasie jazdy – to właśnie te czynności rozpraszają nas w czasie jazdy. Mogą one nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Niebezpieczne praktyki kierowców – jak się ich pozbyć?

W czasie jazdy kierowca powinien być w pełni skupiony na prowadzeniu samochodu. Każda nawet najmniej rozpraszająca czynność może prowadzić do tragedii. Często zdarza się jednak, że kierujący w czasie jazdy wykonuje dodatkowe czynności. Spożywanie jedzenia, palenie papierosów czy rozmowa przez telefon bez zestawu głośnomówiącego – to wszystko w razie konieczności nagłego ominięcia przeszkody może uniemożliwić wystarczająco szybkie wykonanie tego manewru.

Na jeszcze większe niebezpieczeństwo naraża siebie i innych kierowca, który podczas jazdy w ogóle nie trzyma kierownicy. Zdarzają się również osoby, które próbują prowadzić auto przy pomocy… kolan. W takiej sytuacji kierujący nie ma wystarczającej kontroli nad pojazdem. Złym pomysłem jest także trzymanie kierownicy tylko jedną ręką i wystawianie drugiej przez okno (tzw. zimny łokieć).

Niebezpieczne praktyki kierowców
renaultmedia

Prawidłowe położenie dłoni na kierownicy

Jedyna poprawna postawa podczas jazdy to trzymanie kierownicy obiema rękami, najlepiej w ustawieniu – lewa ręka na „dziewiątej”, a prawa na „trzeciej”. Przez koło kierownicy prowadzący auto wyczuwa, co się dzieje z przednią osią pojazdu. Nie trzymając kierownicy prawidłowo, pozbawiamy się tej ważnej informacji i pełnej kontroli nad autem. ” Mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jest kilka ważnych zasad, których trzeba przestrzegać, a nie każdy o nich wie. Po pierwsze, kciuki nie powinny obejmować koła kierownicy, ponieważ w ten sposób można je uszkodzić w chwili wystrzelenia poduszki powietrznej. Nie wolno także opierać dłoni na szczycie kierownicy. W razie kolizji przy takim ułożeniu głowa, opadając na poduszkę powietrzną, wcześniej uderza w ręce, co może powodować obrażenia. Nieprawidłowe jest także chwytanie koła kierownicy od środka czy kierowanie otwartą dłonią. Apelujemy więc o zapamiętanie tych zasad i bezpiecznej podróży !

Przeczytaj także EcoDriving, sztuka jazdy pozwalająca na wysoką oszczędność

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia