Nie zwalniaj a zatrzymaj się ! Podstawowe błędy kierowców

252

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podstawowe błędy kierowców

Często można zaobserwować sytuacje, gdy kierowcy zamiast całkowicie zatrzymać pojazd – np. przed znakiem stop czy przy zielonej strzałce do skrętu w prawo – jedynie redukują prędkość. Zachowanie to podlega karze grzywny oraz punktów karnych.

Znak STOP oznacza bezwzględne zatrzymanie się

Widząc znak „stop”, kierowca ma obowiązek całkowicie zatrzymać pojazd. Następnie, musi upewnić się, że możliwy jest bezpieczny przejazd i dopiero wtedy ruszyć. Tymczasem wielu kierowców jedynie zwalnia, by się rozejrzeć. Takie podejście może być szczególnie niebezpieczne na skrzyżowaniach o ograniczonej widoczności czy przed przejazdem kolejowym i doprowadzić do wypadku.

Podstawowe błędy kierowców

Znak STOP najczęściej oznacza gorszą widoczność w miejscu, gdzie go postawiono, albo taką konfigurację tego miejsca, która może sprawiać trudności i dlatego istnieje większe ryzyko przeoczenia innych uczestników ruchu drogowego. Znaki STOP są również stawiane w miejscach, w których doszło już kiedyś do kilku poważnych zdarzeń drogowych. Stąd interwencja i zmiana znaku „ustąp pierwszeństwa” na znak STOP” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zielona strzałka – warunkowe pozwolenie na skręt

Zielona strzałka oznacza warunkowy skręt i nie jest równoznaczna zielonemu światłu. Niestety mało osób to przestrzega. W takiej sytuacji Powinniśmy zatrzymać się w wyznaczonym miejscu (przed sygnalizatorem), rozejrzeć się i ponownie ruszyć, jeśli jest taka możliwość. W przypadku, gdy za skrętem znajduje się przejazd dla rowerów czy przejście dla pieszych, oczywiście również trzeba ustąpić pierwszeństwa.

Przejeżdżanie bez zatrzymania przez skrzyżowanie przy zapalonej strzałce warunkowego skrętu jest niebezpieczne. Może skutkować kolizją albo otrzymaniem mandatu i punktu karnego. Jeśli zaś wjedziemy na skrzyżowanie po tym, jak zielona strzałka zgaśnie, jest to już równoznaczne z niezastosowaniem się do czerwonego światła. Za to grozi 6 punktów karnych oraz minimum 300 zł mandatu „– mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Sytuacje, w których powinniśmy się zatrzymać

Istnieją także sytuacje, w których, choć nie ma nakazu, powinniśmy się zatrzymać. Są to m.in. skrzyżowania z ograniczoną widocznością lub przejazdy kolejowe, nawet jeśli nie ma znaku STOP można, a nieraz trzeba, zatrzymać się i dokładnie rozejrzeć. Oczywiście na drogach o podwyższonych prędkościach należy zrobić to umiejętnie, obserwując sytuację za sobą, hamując płynnie i przewidywalnie.

Przeczytaj też Projekt nowelizacji Kodeksu drogowego – będzie lepiej?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia