Senność za kierownicą – radzimy jak z nią walczyć

365

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

senność za kierownicą

Senność za kierownicą – jak z nią walczyć?

Wielu kierowców bagatelizuje kwestię odpowiedniej ilości snu przed podróżą samochodem. Tymczasem, jak pokazują badania, osoba która przespała mniej niż 4 godziny zwiększa ryzyko spowodowania wypadku drogowego o nawet 15 razy w porównaniu do osoby, która przespała zalecane 7-9 godzin. Z przeprowadzonych na szeroką skalę badań wynika również, że blisko 10% kolizji spowodowali zmęczeni kierowcy.

Senność za kierownicą prawie jak jazda pod wpływem alkoholu

Senność za kierownicą - jak z nią walczyć?Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak zmęczenie i zbyt mała ilość snu wpływa na zdolność koncentracji podczas prowadzenia auta. Czy wiesz, że ryzyko spowodowania wypadku przez osobę, która przespała mniej niż 4 godziny w ciągu ostatniej doby jest porównywalne z tym u osoby z 1,2 promila alkoholu we krwi? Niestety, przepisy nie regulują karania “bezsennych” kierowców. Dlatego tak ważne jest aby to oni mieli świadomość zagrożeń z tym związanych. “Zaśnięcie za kierownicą jest bardzo niebezpieczne. Może ono prowadzić do zjechania na sąsiedni pas ruchu i zderzenia czołowego lub do uderzenia w przeszkodę znajdującą się przy drodze. Nawet jeśli tak się nie stanie, zmęczenie powoduje spowolnienie reakcji kierowcy oraz osłabienie koncentracji. Ma to także wpływ na nastrój kierowcy. Łatwo się irytuje i może prowadzić auto w bardziej agresywny sposób” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia