Indeks prędkości opony – jak dobrać ogumienie?

8205

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Indeks prędkości opony to parametr, którego nie można lekceważyć

Dobierając ogumienie do samochodu, większość kierowców kieruje się przede wszystkim rozmiarem. Nie jest to jednak jedyny parametr, który należy brać pod uwagę. Równie istotny jest indeks prędkości opony. Co to takiego i dlaczego zawsze (prawie zawsze) trzeba przestrzegać parametrów ustalonych w tym zakresie przez producenta?

Indeks prędkości opony to parametr, którego nie można lekceważyć
Indeks prędkości opony to parametr, którego nie można lekceważyć

Indeks prędkości opony – co to takiego?

Pod tym określeniem kryje się maksymalna dopuszczalna prędkość, z którą pojazd może poruszać się na danej oponie. Parametr ten jest ustalany przez producenta drogą testów laboratoryjnych, podczas których opona jest dociskana do walca, obracającego się z określoną prędkością. Indeksem prędkości jest wartość, przy której opona dochodzi do granicznej wytrzymałości.

Każda opona posiada stosowne oznaczenie, określające dopuszczalną dla danego modelu prędkość maksymalną. Informacja ta znajduje się tuż za indeksem nośności, np. 94H, gdzie indeksem prędkości jest właśnie litera H. Kłopot w tym, że taki „szyfr” nie mówi zbyt wiele przeciętnemu kierowcy. Poniżej wyjaśniamy znaczenia skrótów, stosowanych na oponach dla samochodów osobowych, terenowych i dostawczych:

 • P – 150 km/h
 • Q – 160 km/h
 • R – 170 km/h
 • S – 180 km/h
 • T – 190 km/h
 • U – 200 km/h
 • H – 210 km/h
 • V (VB) – 240 km/h
 • ZR – powyżej 240 km/h
 • W – 270 km/h
 • Y – 300 km/h

Wartość tego parametru określana jest przez producenta. Informacja o tym, jakie opony należy stosować w danym modelu, znajduje się w instrukcji obsługi i na tabliczce znamionowej.

Indeks prędkości opony – czym grozi montaż ogumienia z innym indeksem?

Indeks prędkości opony - opona
Właściwy indeks prędkości opony to przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze

W przypadku opon letnich, montaż opon z indeksem prędkości niższym niż określony dla danego auta, jest niedopuszczalny. Skutkuje to nie tylko pogorszeniem właściwości jezdnych samochodu, wydłużeniem drogi hamowania i szybszym zużyciem bieżnika, ale także realną groźbą wybuchu opony podczas szybkiej jazdy autostradowej.

Można natomiast montować opony z wyższym indeksem prędkości. Z całą pewnością wpłynie to korzystnie na zachowanie samochodu w zakrętach, ale kierowca może odczuwać spadek komfortu jazdy (ze względu na wyższą sztywność).

Dozwolone jest też używanie opon zimowych z zaniżonym indeksem. Taką możliwość daje kierowcom nie tylko Kodeks Drogowy, ale także przepisy unijne, wynikające z dyrektywy 92/23/EWG. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku, najniższy dopuszczalny indeks to Q (160 km/h). Przepisy nakładają też obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu kabiny pojazdu informacji o zastosowaniu ogumienia o indeksie niższym niż określony przez producenta.

czy twój EGR działa?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia