Fiat 850 – miejski, ale także użytkowy

508

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fiat 850

Fiat 850 – miejski, ale także użytkowy

Każdy producent motoryzacyjny może wskazać w swojej historii lata lepsze i gorsze. Tak samo jest w przypadku włoskiego Fiata. Koncern, który mieści się w Turynie od dawien dawna istnieje na rynku motoryzacyjnym, ale w swoim okresie może wyróżnić okresy lepsze i gorsze. Lata 50, 60 i 70 XX wieku to bez wątpienia dobre lata dla tego producenta. W tym okresie powstawało sporo modeli, a wiele z nich było cenionych nie tylko na rynku europejskim. Fiat na tle konkurencji w tamtym czasie odznaczał się liczbą modeli dostępnych w danym czasie równocześnie. Jednym z nich był Fiat 850.

Był to model samochodu osobowego oraz osobowo-towarowego produkowany przez koncern Fiata przez 9 lat. Auto zadebiutowało w roku 1964 i powstawało nieprzerwanie do roku 1973. Wówczas Fiat produkował już kilka dobrze zapowiadających się modeli. Opisywany Fiat 850 był dziewiątym dostępnym pojazdem w gamie modelowej włoskiego producenta. Fiat 850 odznaczał się przede wszystkim wszechstronnością, a to za sprawą tego, że powstawał w trzech wersjach nadwoziowych. 850 w wielu aspektach bazował na modelu 600, który był jednak od niego znacznie mniejszy. Wypuszczając opisywaną odmianę, włoski producent chciał zaoferować potencjalnym klientom auto dużo bardziej praktyczne. Dobrym przykładem może być odmiana użytkowa oznaczona symbolem T. Poza tym powstawały także usportowione odmiany.

Fiat 850 – opis modelu

Fiat 850
widok z tyłu

Tak jak wspomnieliśmy wyżej opisywany model był większym bratem Fiata 600, który także cieszył się sporą popularnością. Jego największą wadą były jednak kompaktowe wymiary co ograniczało praktyczność auta. Dlatego też producent z Włoch zdecydował się wprowadzić do produkcji powiększony model. Głównym założeniem konstruktorskim było uzyskanie większej przestrzeni wewnątrz co przekładało się na wzrost praktyczności auta. W porównaniu do Fiata 600 miejsca z tyłu było znacznie więcej. Dzięki temu auto było znacznie bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu. Pomimo większych gabarytów sylwetka Fiata 850 nadal nawiązuje do aut sportowych. Dobre wrażenie sprawia krótki bagażnik, charakterystyczny dla usportowionej sylwetki auta. Sportowe zacięcie można ujrzeć także z przodu.

Układ napędowy także nacechowany jest sportowo. A w szczególności silnik poprzez jego charakterystykę pracy. Jednostkę napędową zamontowano podłużnie. Niewątpliwym atutem tego silnika jest płynna praca oraz bardzo przyzwoita elastyczność. Podróżowanie Fiatem 850 naprawdę potrafi sprawić dużo frajdy. Kolejna zaleta to łatwy rozruch nawet w niskich temperaturach. Cechą charakterystyczną jest także układ chłodzenia o którym wspomnimy niżej. Jednostka napędowa posiada też jednak kilka wad. Przede wszystkim jest głośna, a przy wyższych prędkościach obrotowych w aucie robi się naprawdę nieprzyjemnie. Dzieje się tak z powodu zastosowania wiszących zaworów. Jednak jak wynika z opowieści właścicieli Fiata 850 da się do tego przyzwyczaić.

Fiat 850 – rozwiązania techniczne

Fiat 850
Fiat 850 w wersji coupe z początku lat 70 XX wieku

Konstrukcja Fiata 850 potrafi w wielu aspektach zaskoczyć. Mowa tu zarówno o rozwiązaniach stylistycznych jak i mechanicznych. Filtr oleju został umiejscowiony w osi wału korbowego przy kole pasowym. Za napęd wielu podzespołów odpowiadają dwa paski klinowe. Połączone są one z prądnicą, wentylatorem chłodnicy oraz pompą wody. Sama chłodnica umieszczona jest także nietypowo, ponieważ znajduje się po prawej stronie. Z lewej znalazł się natomiast tłumik wydechowy. Pamiętać należy,że w tym modelu silnik zamontowany był z tyłu pojazdu. Wlewu paliwa także nie znajdziemy w tradycyjnym miejscu. Został on schowany  pod maską silnika. Sam bak pomieści około 30 litrów paliwa.

Warto nadmienić kilka słów o nietypowym układzie chłodzenia. Przede wszystkim kierowca może zapomnieć o obowiązku uzupełniania i wymiany płynu chłodniczego. Model ten został wyposażony w szczelnie zamknięty układ chłodzenia, który jest bezobsługowy. Aby zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom, szczególnie zimą, zastosowano w tym układzie specjalny płyn. Zamarza on w temperaturze -35 stopni Celsjusza. Stylistycznie klienci mieli do wyboru cztery wersje nadwoziowe. W ofercie znajdowały się odmiany coupe, spider, wersja towarowa oraz odmiana standardowa. W projektowaniu niektórych odmian udział brały znane firmy projektowe, słynące z wielu pięknych projektów. Za projekt nadwozia typu spider odpowiedzialni byli styliści z firmy Bertone. Widać w tym modelu charakterystyczny styl dla tego biura projektowego.

Fiat 850 – produkowany także na licencji

Fiat 850
Bliźniaczy Seat 850

Od samego początku Fiat współpracował także z innymi producentami. W tamtym okresie pozytywnie wyróżniała się współpraca z hiszpańskim Seatem. Fiat 850 był wzorem licencyjnym dla modelu Seat 850. Opisywany Seat praktycznie niczym się nie różnił od Fiata 850. Dla osób nie interesujących się motoryzacją oba auta są wręcz takie same. Jednak wprawne oko zauważy drobne różnice. Także w tym przypadku w projekcie wersji spider maczali palce specjaliści z Bertone. W zasadzie Seat otrzymywał gotowe karoserie. Pod maską znajdziemy identyczne silniki jak we włoskim projekcie. Z tego też powodu osiągi i inne parametry auta także były identyczne. Seat 850 oferowany był w wersjach nadwoziowych typu spider, kombi, coupe/sedan oraz van.

Fiat 850 wytwarzany był nieprzerwanie do roku 1972/1973. Jego bezpośrednim następcą był model 127. Łącznie z taśm produkcyjnych zjechało 2 203 380 egzemplarzy co jest naprawdę dobrym wynikiem. Zarówno w Fiacie 850 jak i w Seacie 850 montowano silnik o pojemności 843 centymetrów sześciennych w czterech odmianach. Różniły się one mocą maksymalną, która oscylowała na poziomie od 35 do 49 koni mechanicznych. NAjmocniejsza odmiana rozpędzała się do prędkości maksymalnej na poziomie 145 kilometrów na godzinę. Jak na tak małe auto i lata produkcji były to osiągi całkiem akceptowalne. Auto było także stosunkowo niezawodne i tanie w eksploatacji.

Fiat 850 – różne wersje nadwoziowe

Fiat 850
Kultowa odmiana Spider

W standardowej odmianie nadwoziowej charakterystycznym elementem był mocno ścięty tył i krótka klapa pod którą schowany był silnik. Natomiast linia boczna oraz pas przedni były dość łagodne. Elementem charakterystycznym były dwa okrągłe reflektory oraz pas zdobień pomiędzy nimi. Ta odmiana byłą spotykana najczęściej. Nieco inaczej prezentowała się odmiana coupe. Była przede wszystkim dłuższa od standardowej wersji i wizualnie takie wrażenie sprawiała. Linia boczna miała pociągnięte nieco bardziej agresywne linie w porównaniu do wersji standardowej. Zastosowano inne klamki mające na celu odróżnić obie odmiany. Z biegiem lat modernizowano wersję coupe i pod koniec produkcji pojawiła się odmiana sport coupe. Wyróżniała się nieco odmienioną bryłą nadwozia oraz podwójnymi, okrągłymi reflektorami z przodu.

Od opisanych wersji znacząco różniła się odmiana spider. Przede wszystkim tym, że można było pozbyć się dachu i poczuć wiatr we włosach podczas jazdy. Z przodu zastosowano zupełnie inny pas przedni oraz zderzaki. W błotnikach osadzono okrągłe reflektory, natomiast kierunkowskazy znalazły się w zderzaku. Z racji odmiennej konstrukcji linia boczna auta była zupełnie inna. Analogicznie jak w przypadku pozostałych wersji zastosowano inne klamki. Tył nadwozia typu spider także odróżniał się znacząco od pozostałych wersji nadwoziowych. Przede wszystkim tylna część była znacznie dłuższa. Charakterystycznym elementem był także chromowany zderzak.

Zobacz również: Fiat 131 – włoska klasa średnia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia