Suzuki Vitara – aspiruje do miana terenowego youngtimera

945

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Suzuki Vitara

Suzuki Vitara – aspiruje do miana terenowego youngtimera

O japońskiej motoryzacji można powiedzieć wiele. Pewne jest jednak to, że jest ona w miarę solidna i niezawodna. Nie inaczej jest w przypadku producenta jakim jest Suzuki. Oferuje on różnego typu auta, jednak kilka modeli na stałe wpisało się w historię tej marki. Idealnym przykładem może być Suzuki Vitara. Z biegiem lat projekt ten ewoluował by w pewnym momencie nawet zniknąć z rynku, a następnie po latach powrócić. Konstrukcja z biegiem lat także się zmieniała. Czy na plus czy na minus, tego oceniać nie będziemy. Jedno jest pewne. Kompaktowa terenówka od Suzuki na stałe wpisała się w historię tego producenta.

Suzuki Vitara z założenia miał być samochodem terenowym i takim jest. Szczególnie można to zauważyć patrząc na pierwszą generację tego modelu. Model ten był produkowany przez japońskiego producenta pierwotnie w latach 1988-1997. W pewnym momencie producent zdecydował o wycofaniu Vitary z oferty i zastąpienie jej większym modelem Grand Vitara. Przerwa trwała dość długo. Dopiero w 2015 roku Suzuki Vitara powróciła do oferty. W zasadzie poza przywróceniem starej nazwy modelowo aż tak wiele się nie zmieniło. Współcześnie produkowane Vitary są dużo większe od pierwszych generacji, a co za tym idzie rozmiarem odpowiadają bardziej modelowi Grand Vitara.

Suzuki Vitara – tak wyglądały początki

Suzuki Vitara
Tył wersji pięciodrzwiowej

Pierwsza generacja kompaktowej terenówki od Suzuki zadebiutowała w roku 1988. Do dzisiaj jest to najbardziej charakterystyczna generacja tego modelu. W ofercie znalazło się kilka wersji nadwoziowych. Klienci mogli zdecydować się na praktyczną odmianę pięciodrzwiową. Jeżeli komuś nie było potrzebne aż tak duże auto, mógł zdecydować się na nieco bardziej kompaktową odmianę trzydrzwiową. Jednak chyba najbardziej charakterystyczna była odmiana dwudrzwiowa ze składanym dachem. Suzuki Vitara pierwszej generacji to połączenie różnych stylów motoryzacyjnych. Z jednej strony auto przypominało nieco ówczesne samochody osobowe. Z drugiej zaś strony pewne cechy nadwozia zdradzały charakter auta oraz to do czego zostało zaprojektowane. Mowa przede wszystkim o dość dużych kołach i krótkich zwisach jak na auto typowo osobowe.

Suzuki Vitara pierwszej generacji miał więcej cech świadczących o tym, że jest to auto nadające się do jazdy po bezdrożach oraz w terenie. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby o konstrukcji ramowej coraz rzadziej spotykanej we współczesnych autach. Nie wszystkie wersje nadwoziowe były od początku w ofercie. Najpierw potencjalni klienci mieli do wyboru chyba najbardziej charakterystyczne dwudrzwiowe nadwozie ze składanym dachem lub bardziej praktyczne trzydrzwiowe kombi. Wspominana wyżej odmiana pięciodrzwiowa pojawiła się w ofercie dopiero w roku 1991. Terenowe Suzuki od momentu pojawienia się na rynku zyskało sporą rzeszę sympatyków.

Suzuki Vitara – jednostka napędowa

Suzuki Vitara
Popularna odmiana ze składanym dachem

Bazowym silnikiem, który pojawił się pod maską opisywanego Suzuki to jednostka benzynowa o pojemności 1600 centymetrów sześciennych. Silnik ten nie od razu był udaną konstrukcją. W początkowej fazie byłą to gaźnikowa, ośmiozaworowa jednostka. I to włąśnie wspomniany gaźnik stwarzał najwięcej problemów. Bardzo często potrafił zabrudzić się olejem co z kolei zmuszało właściciela do jego regularnego czyszczenia. Czynność ta musiała być powtarzana nawet co 10 tysięcy kilometrów. Z czasem producent postanowił rozwiązać ten problem. Modyfikacja polegała przede wszystkim na zastosowaniu szesnastozaworowej jednostki wyposażonej w wielopunktowy wtrysk paliwa. Tym sposobem udało się wyeliminować największy problem jakim był gaźnik.

Wyżej opisana jednostka była dużo bardziej nowoczesna. Nadal miała pojemność 1600 centymetrów sześciennych. Silnik w miarę dawał sobie radę z tą konstrukcją, choć w pewnych sytuacjach kierowca narzekał na brak dynamiki. Opisywana jednostka napędowa dysponowała mocą 97 koni mechanicznych. Dzięki temu samochód rozpędzał się do około 150 kilometrów na godzinę, a sprint do setki zajmował 15 sekund. Wyniki te były akceptowalne, szczególnie jeżeli mówimy o pierwszej generacji modelu. NA uwagę zasługuje także całkiem przyzwoite spalanie. Pojazd spalał od 8 do 8,5 litra paliwa na sto kilometrów. A w dalszym ciągu mówimy o aucie, które całkiem nieźle radziło sobie w terenie. Dlatego dane te można uznać za całkiem dobre.

Suzuki Vitara – rozwiązania techniczne oraz kolejne lata produkcji

Suzuki Vitara
Przód drugiej generacji modelu

Rozwiązania techniczne zastosowane w tym modelu były typowe dla aut terenowych tamtego okresu. Poza skrzynią biegów, tuż obok niej znajdowały się skrzynia rozdzielcza oraz reduktor. Co ciekawe w pierwszej generacji nie mieliśmy do czynienia ze stałym napędem na cztery koła. Napędzane stale były jedynie koła tylne, natomiast napęd kół przednich był jedynie dołączany. Pomimo rozwiązań tego typu auto całkiem dobrze spisywało się w terenie i z czasem zdobywało coraz większe uznanie, nie tylko na macierzystym rynku. Poza Japonią Suzuki Vitarę wytwarzano także w Kanadzie czy chociażby Hiszpanii.

W zależności od rynku na jakim był oferowany, model ten był różnie nazywany. Najbardziej rozpowszechniona nazwa to Suzuki Vitara. Jednakże przeszukując rynek aut używanych możemy natrafić także na inne nazwy. Egzemplarze oferowane na rynek kanadyjski i amerykański nazywały się Sidekick bądź Trucker. Natomiast auta pochodzące z rynku japońskiego oznaczano jako Escudo. Pięciodrzwiowa wersja do produkcji weszła w roku 1991. To własnie w tej odmianie po raz pierwszy zastosowano poprawiony silnik o pojemności 1600 centymetrów sześciennych. Dopiero po dwóch latach trafił on do pozostałych wersji nadwoziowych. Z biegiem lat auto poddano faceliftingowi, który miał miejsce w roku 1994.

Suzuki Vitara – projekt ciągle udoskonalany

Suzuki Vitara
Wnętrze Suzuki Vitara II

Poza faceliftingiem z roku 1994 i 1995 unowocześniano także rozwiązania techniczne oraz gamę silnikową. Najwięcej zmian dotyczyło najpóźniejszej wersji czyli odmiany pięciodrzwiowej. Stylistycznie odświeżono przednią część nadwozia, nadając jej nieco bardziej współczesne kształty. Pod maskę trafiły dwa zupełnie nowe silniki. Pierwszy to jednostka benzynowa V6 o pojemności dwóch litrów. Taką samą pojemnością skokową legitymowała się druga jednostka napędowa. Tym razem był to czterocylindrowy silnik wysokoprężny. Mocniejsza wersja benzynowa cechowała się naprawdę niezłą dynamiką oraz trwałością. Oczywiście pod warunkiem, że właściciel regularnie serwisował swoje auto. Wówczas przeglądy techniczne odbywały się co 10 tysięcy kilometrów. Z czasem okres ten wydłużono do 15 tysięcy kilometrów.

Regularny serwis oraz odpowiednie traktowanie sprawiały, że Suzuki Vitara pierwszej generacji to naprawdę wytrzymałe auta. Dla większości egzemplarzy pokonanie kilkuset tysięcy kilometrów bez większej awarii nie stanowiło żadnego problemu. Po długiej przerwie Suzuki Vitara powrócił do oferty japońskiego producenta w 2014 roku. Jednak jest to już auto całkowicie inne w porównaniu do pierwszej generacji. Przede wszystkim obecnie produkowana odmiana jest crossoverem segmentu B i w dużej mierze bazuje na modelu Suzuki SX4 S-Cross. Dzieli z nim chociażby płytę podłogową. Współczesna wersja jest bezpośrednim następcą modelu Grand Vitara. Wielu fanów marki zauważa jednak, że obecna generacja nie ma już tyle charakteru co Suzuki Vitara z pierwszych lat produkcji.

Zobacz również: Suzuki Swift GTI – moc to nie wszystko

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia