Młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków – czy to prawda?
Statystyki pokazują, że to właśnie młodzi kierowcy poniżej 25 r.ż. powodują najwięcej wypadków na drogach. I choć wciąż słychać o nadchodzących zmianach dotyczących świeżych kierowców, nadal nic nie zrobiono w tym kierunku. Jednak bardzo wielu spośród świeżo upieczonych kierowców to własnie osoby w wieku 18-24.
Młodzi kierowcy charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. osób. Według policyjnych statystyk, tylko w zeszłym roku spowodowali oni 5 113 takich zdarzeń (18,6% wypadków powstałych z winy kierujących), zginęło w nich 428 osób, a 6 734 odniosły obrażenia. “Osobom poniżej 25 roku życia często brakuje jeszcze doświadczenia i umiejętności w zakresie prowadzenia pojazdu. Młodzi kierowcy nie zawsze jednak zdają sobie z tego sprawę i decydują się na brawurową jazdę. Zdarza się, że robią to pod wpływem alkoholu lub innych używek”- mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość
Z policyjnych statystyk możemy dowiedzieć się również, że przyczyną ponad 1/3 wszystkich wypadków spowodowanych przez młodych kierowców było niedostosowanie odpowiedniej prędkości. Często nadmierna prędkość zostaje “wykorzystywana”, a świeżo upieczony kierowca nie potrafi szybko i odpowiednio zareagować na zagrożenie na drodze. Przy małym doświadczeniu trudności może sprawiać także jazda przy pogorszonej widoczności. Podczas deszczu lub mgły należy zredukować prędkość. Obecnie dodatkowym zagrożeniem jest także używanie smartfonów podczas jazdy. Chwila nieuwagi i tragedia gotowa…
Ryzyko, jakie na drodze stwarzają młodzi kierowcy, często wynika też z braku obycia z trudnymi warunkami dynamicznego, zaskakującego ruchu drogowego. Niekiedy poprawna jazda nie wystarczy, żeby uniknąć zagrożeń – potrzeba jeszcze wdrożenia właściwej techniki kierowania czy filozofii jazdy defensywnej. Nierzadko młodzi kierowcy lekceważą prędkość i zagrożenia, za to przeceniają swoje umiejętności i możliwości samochodu, gubi ich nadmierny optymizm” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Niedawno uchwalono zmiany prawne dotyczące przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Wprowadzają one zasadę, że egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będą się odbywały o wyznaczonej godzinie, a jeden egzaminator będzie mógł przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów w ciągu dnia i nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę. Jednak nadal nie wprowadzone zostały zmiany dotyczące m.in. 2-letniego okresu próbnego.