
Odpoczynek w trasie – nie rezygnuj z niego !
W wakacje wiele osób decyduje się na dalekie wyjazdy, często zagraniczne, własnym samochodem. Są to trasy liczące nawet ponad tysiąc kilometrów w jedną stronę, których pokonanie zajmie kilkanaście godzin. Warto więc przed podróżą zadbać o odpowiedni wypoczynek i nocleg. Zbyt duże zmęczenie jest złym doradcą podczas wakacyjnych wojaży. Szczególnie na drodze – odpoczynek w trasie jest niezbędny.
“Chcąc oszczędzić czas i pieniądze, niektóre osoby decydują się pokonać kilkunastogodzinną trasę samochodem bez noclegu. To bardzo ryzykowne, bo nawet jeśli uczestnicy podróży zmieniają się za kierownicą, to brak solidnego wypoczynku w nocy negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy” – mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Zmęczenie zwiększa ryzyko wypadku
Według Instytutu Badań Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego SWOV zmęczony kierowca wolniej reaguje i ma problemy z koncentracją. To może doprowadzić nawet do zaśnięcia za kierownicą i spowodowaniem niebezpieczeństwa na drodze. Badania pokazują, że zmęczenie przyczynia się do przynajmniej 10-15% wypadków drogowych.Duże znaczenie ma także pora, o jakiej podróżujemy. Uznaje się, że najniebezpieczniejszy dla kierowców jest czas między północą a szóstą rano oraz wczesne popołudnie od godziny 14-16. W tych godzinach ryzyko zmęczenia za kierownicą i w związku z tym spowodowania wypadku jest największe. Wynika to z rytmu dobowego, który trudno jest oszukać.
“Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest również tzw. mikrosen, czyli stan psychofizyczny, w którym kierowca ma otwarte oczy i czuje się dobrze, ale jego umysł nie przetwarza tego, co widzi. Dlatego kierujący w każdej chwili może wypaść z drogi albo najechać na inny pojazd, ponieważ nie odbiera bodźców z zewnątrz. Wielu kierowców, którym taka sytuacja się przydarzyła, opisuje ten stan bardzo podobnie: nie pamiętają, co się działo w ostatnich sekundach jazdy.” – twierdzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault i dodają – “Należy pamiętać, że nic nie zastąpi odpowiedniego wypoczynku. Kierowcy próbują stosować różne metody zapobiegające zaśnięciu za kierownicą, np. włączanie chłodnego nawiewu, picie kawy czy rozmowa z pasażerem, ale zdecydowanie najrozsądniejszą opcją jest uwzględnienie noclegów w planowaniu trasy podróży. Może to być okazja do zwiedzenia ciekawego miejsca, w którym się zatrzymamy”.