Jak dobrać klocki hamulcowe?

415

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wymiana klocków hamulcowych czy innych części samochodowych dla wielu kierowców wydaje się być przykrym obowiązkiem. I w rezultacie, z każdą awarią udają się do mechanika, u którego niekiedy zostawiają krocie. Owszem, za „robociznę” jak najbardziej trzeba zapłacić, ale po co przepłacać za części? Lepiej znaleźć je na własną rękę w dużo niższych cenach. No ale problem zaczyna się przy ich wyborze. Na rynku dostępnych jest mnóstwo części od znanych marek, po te nieznane i drogie. Wybór klocków hamulcowych do najłatwiejszych nie należy, gdyż mają one duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Ale nie jest to również tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać.

Po czym poznać, że klocki są do wymiany?

Pierwszym i najczęstszym objawem zużycia klocków hamulcowych jest charakterystyczny dźwięk ocierania klocka o tarcze hamulcową. Zużycie klocków można zauważyć również gdy samochód „ściąga” w którąś stronę. Najprościej jednak skontrolować klocki hamulcowe, a tak naprawdę ich grubość okładzin po zdjęciu kół. Rowek, który znajduje się w okładzinach służy do określenia ich zużycia. Jeżeli go nie widać, klocki powinny zostać wymienione.

Czym kierować się przy wyborze klocków?

Kupując nowe klocki musimy mieć na uwadze przede wszystkim styl naszej jazdy oraz stan tarczy hamulcowej. Jeżeli jest w dobrym stanie, powinniśmy kupić klocki miękkie, które szybciej dopasowują się do tarcz. W rezultacie ich żywotność jest dłuższa.

Rodzaje klocków:

  • Klocki wykonane z półmetali – charakteryzują się dobrymi właściwościami akustycznymi, komfortem użytkowania oraz małym zużyciem. Mogą kiepsko działać przy niższych temperaturach. Nie powinny być montowane w samochodach ciężarowych powyżej 6 ton (skuteczność hamowania spada, rośnie zużycie).
  • Klocki organiczne (NAO) – nie zawierają stali. Posiadają dobre właściwości akustyczne i dobrą charakterystykę zużycia. Nie powinny być stosowane w pojazdach osiągających wysokie prędkości.
  • Klocki o niskiej zawartości stali – Mają gorsze właściwości akustyczne. Powodują większe zużycie niż klocki półmetaliczne ale mają większą odporność termiczną, co powoduje większą skuteczność w hamowaniu (w różnych temperaturach). Stosuje się je zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych.
  • Klocki ceramiczne – stosowane przede wszystkim w sporcie. Wysoka skuteczność hamowania i cicha eksploatacja oraz małe zużycie to ich główna zaleta. Są to klocki najdroższe ze wszystkich.

Jak więc wybrać odpowiednie?

Wielu kierowców idzie ślepo za głosem większości i kupuje to co ktoś powiedział lub wymienia na takie same jak ma. Wiąże się to niestety z większymi wydatkami. Warto poszukać sklepów z częściami zamiennymi jak np. carpardoo.pl, gdzie znajdziesz idealne klocki w niższych cenach. Oczywiście jeśli sami nie poradzimy sobie z wymianą klocków to czeka nas wizyta u mechanika. Jednak sama wizyta nie będzie nas tyle kosztowała co właśnie koszt części.

Układ hamulcowy jest jednym z ważniejszych w naszym samochodzie. To dzięki niemu mamy sprawne hamulce i możemy uniknąć zdarzeń losowych na drodze. A czy wiesz jak działa ten układ? Jeżeli Twój układ nie chodzi dobrze, a Twoje klocki już dawno powinny być wymienione to stwarzasz zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Na takich rzeczach nie powinno się oszczędzać, ale przepłacać też nie. Skoro są rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić, to czemu z nich nie skorzystać.

Przeczytaj również Hamulce bebnowe – co warto wiedziec?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia