Renault Grand Scenic 160KM

0
603
Renault Scenic Grand
Renault Scenic Grand

Renault Grand Scenic 160KM

Testowaliśmy już Scenica a teraz przyszedł czas na jego większą wersję czyli Renault Grand Scenic 160KM . Różnica nie polega jedynie na wielkości ale też i na bogatszym wyposażeniu. Najważniejszą jednak zmianą jest nowa linia silników. O ile diesle to nadal nieśmiertelne 1500cm3 w których podniesiono moc o 5KM. Zmieniony został również sposób zasilania. Było to konieczne w związku z wprowadzeniem nowych norm spalania. W dieslu skończyło się na zmianie turbo, pompy i wtryskiwaczy i to dało wystarczający efekt.

Renault Scenic Grand
Renault Scenic Grand

W przypadku benzyny postanowiono zaprojektować nowy silnik o mniejszej pojemności by zastąpić jednostki 1600cm3. Oczywiście wyrzucono mniejszą benzynę 1200cm3 zastępując mniejszymi mocami nowej jednostki. My mamy pod maską najmocniejszą wersje o 160KM ale linia małego 1300cm3 zaczyna się od 100 a kończy na 160KM. Silnik jest tak bardzo udany że montuje go w swoich pojazdach Mercedes, to chyba wystarczająca rekomendacja. Oczywiście nie wszyscy wiedzą że Mercedesy z małymi dieslami 1500cm3 to właśnie te same silniki co w Renault. Wracając do Grand Scenica to jest to jedna z lepszych ofert na duże rodzinne auto za rozsądne pieniądze.

Renault Grand Scenic
Renault Scenic Grand

Renault Grand Scenic 160KM Silnik/skrzynia

Nasz testowy samochód możemy nazwać autem rodzinnym patrząc pod względem wielkości, ale to że przestronny i masywny nie znaczy, że ma wielkie serce. Ku naszemu zdziwieniu Grand Scenic ma silnik o pojemności 1,33 L czyli bardzo mały jak na tak duże auto. Patrząc na wagę naszego minivana, to tak mała jednostka napędowa bardzo dobrze radzi sobie z przyspieszeniem. Potrafi rozpędzić się w 9.9 s do 100 km/h. Bardzo dobry wynik jak na auto ważące ponad 1,5 tony. Oczywiście z 6 pasażerami już nie jest tak kolorowo. Skrzynia jest siedmiobiegowa dwusprzęgłowa EDC z racji tego że ma dwa sprzęgła znacznie szybsza jest zmiana przełożeń, która jest bardzo spokojna i prawie nieodczuwalna.

Renault Grand Scenic
Renault Scenic Grand

Renault Grand Scenic 160KM Zawieszenie/koła/hamulce

Jeżeli mam mówić o zawieszeniu to zdecydowanie jest atrybutem minivana, wysoki komfort podczas prowadzenia. Bardzo stabilne auto, jeździ się nim pewnie. Spowalniacze na drodze czy nierówności nie są absolutnie żadnym problemem. Koła dość duże z obręczami 20″ ze stopu metali lekkich ale komponują się dobrze, nie są przesadzone.

Renault Grand Scenic 160KM Ekonomiczność

Spalanie jeżdżąc po mieście wynosi ok 9l , zaś w trasie między 7.5 a 8.5l. Nie jest to bardzo niskie spalanie, ale da się zaakceptować.

https://oldweb.bezpiecznapodroz.org/2019/08/19/renault-koleos-initiale-paris/

https://oldweb.bezpiecznapodroz.org/2019/08/21/renault-megane-rs-280km-cup-4control/