Automat czy manual – Co wybrać?

1541

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Automat czy manual – Co wybrać?

Obecnie, wielu kierowców przed zakupem auta zastanawia się jaki typ skrzyni biegów wybrać. Nie ma wątpliwości, że na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej popularne stały się samochody z automatyczną skrzynią. Skoda przygotowała zestawienie zalet poszczególnych przekładni – automat czy manual ?

Europa jest jednym z niewielu rynków na świecie, na których masowo wykorzystywane są manualne skrzynie biegów. Natomiast w Ameryce, Chinach, Japonii czy Australii zdecydowanie bardziej popularne są przekładnie automatyczne. Na czym zatem polegają najważniejsze różnice między jedną a drugą skrzynią i jak przekładają się na eksploatację samochodu?

Automat czy manual – trudny wybór?

Bardzo często przy wyborze rodzaju skrzyni biegów decydują nie wady i zalety poszczególnych z nich a cena. Nie oszukujmy się, że samochody „w manualu” zazwyczaj są dużo tańsze. Z kolei do zalet automatycznej przekładni należy przede wszystkim wygoda- dlatego często decydują się na nią Ci, którzy używają auta głównie do jazdy po zatłoczonych miastach i stania w korkach. Auto z automatyczną przekładnią pozwala maksymalnie skupić się na samym prowadzeniu i nie wymaga koncentrowania się na dodatkowej czynności, jaką jest zmiana biegów. Automat jest również łaskawy dla niewprawionych kierowców i chroni silnik przed ich błędami. Zwolennicy zmiany biegów cenią sobie możliwość lepszej kontroli pracy silnika i większej dynamiki jazdy. Amatorzy automatów doceniają wygodę i niskie spalanie paliwa.

Obecnie, wielu kierowców przed zakupem auta zastanawia się jaki typ skrzyni biegów wybrać. Nie ma wątpliwości, że na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej popularne stały się samochody z automatyczną skrzynią. Skoda przygotowała zestawienie zalet poszczególnych przekładni - automat czy manual ?

DSG, czyli dwusprzęgłowa skrzynia biegów

DSG (Direct Shift Gearbox) jest połączeniem skrzyni mechanicznej i automatycznej. Przekładnia może działać w pełnym trybie automatycznym, jak i z funkcją umożliwiającą manualne przełączanie biegów. Skrzynia posiada dwa sprzęgła – dla biegów nieparzystych i parzystych. Zmiana odbywa się przez przerzucenie z jednego sprzęgła na drugie i opiera się na preselekcji przełożeń. W praktyce – gdy samochód jedzie na pierwszym biegu, drugi jest już przygotowany do włączenia. Taka mechanika działania jest niezwykle płynna, eliminuje szarpnięcia i nie spowalnia samochodu, ponieważ moc silnika jest stale przenoszona na koła. Takie rozwiązanie pozwala również na oszczędność paliwa. Podczas zmiany biegów nie występują przerwy w przenoszeniu momentu obrotowego na koła. Dodatkowo dla najniższego możliwego spalania można wybrać tryb ECO – skrzynia dostosuje zmianę biegów i utrzyma silnik w najbardziej optymalnym zakresie momentu obrotowego, zapewniając niskie zużycie paliwa i lepszą wydajność.

Komfort prowadzenia?

Amatorzy sportowych doznań cenią sobie umiejętną pracę sprzęgłem podczas zmiany biegów i precyzyjne równoważenie prędkości obrotowej silnika podczas redukcji.  Oczywiście, automatyczne skrzynie pozwalają także na ręczną zmianę biegów np. poprzez łopatki umieszczone przy kierownicy. Jednak tak naprawdę każdy kierowca ma inny styl prowadzenia i typ skrzyni, którą wybierze do swojego samochodu zależy tylko od niego.

Przeczytaj także Mycie samochodu poprawia bezpieczeństwo na drodze?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia